02/12/2023
Valhalla Phantoms 3 11 10 15 - 39 -
Powerpuff Boys 13 13 7 9 - 42 -

Πήραν το "δώρο" οι Powerpuff Boys!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου οι Powerpuff Boys, καθώς για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Valhalla's Phantoms με 39-42, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Με τον Σταμπουλτζίδη να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 8 πόντους, τον Σταυριανό να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Σιούγκρο μέσα από τη ρακέτα, οι Powerpuff Boys πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 10 πόντων, 3-13. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε από την περιφέρεια ο Γιώργος Παπαϊωάννου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 7 νέους πόντους του Σταυριανού, ξέφυγαν στους 17, 6-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Valhalla's Phantoms και με 5 πόντους του Κυριακουλάκου και 4 του Τσινιόκα, μείωσαν στους 12, 14-26!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Valhalla's Phantoms έσφιξαν την άμυνά τους και με 3 πόντους του Τσινιόκα, 3 του Γιώργου Παπαϊωάννου και βοήθειες των Κότσιρα - Γεωργακά, κατάφεραν να μειώσουν στους 9, 24-33. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους πράσινους σε εκείνο το σημείο, με τον Σταυριανό να βάζει ένα τρίποντο και τους Σιούγκρο - Αθανασόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 24-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boys άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σταμπουλτζίδη και Σταυριανού, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 39-42. Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τσινιόκα, Γεωργακά και Κότσιρα, αφού δεν έλεγαν να βάλουν βολές!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/27 βολές, 11/42 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/11 βολές, 8/27 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Valhalla's Phantoms ο Τσινιόκα με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 5/11 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Powerpuff Boys ο Σταυριανός με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 0/2 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Κοκόλας, Γεωργακάς 5 (1), Κυριακουλάκος 7, Κότσιρας 7 (1), Μπασαδήμας, Παπαϊωάννου Γ. 6 (1), Τσινιόκα 13, Φλάκας 1

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Αθανασόπουλος 4, Καστρίσιος, Παπαϊωάννου Β., Ραουάτ 3, Σαμοΐλης 1, Σταμπουλτζίδης 12 (2), Σταυριανός 16 (5), Σιούγκρος 6

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό στο δεύτερο μέρος!