30/04/2024
Los Angeles Bakers 14 10 18 10 - 52 -
Anatolians Jazz 14 10 14 19 - 57 -

Πήρανε την νίκη στο ντέρμπι οι Anatolians Jazz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακές επιδόσεις από τους παίκτες και με ένα πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο, με σκορ 14-14. Οι ομάδες ήταν πειστικές στην επίθεση, εκτελώντας αποτελεσματικά τα σουτ τους και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες στο γήπεδο. Και οι μεν και οι δε έδειξαν από νωρίς τον λόγο που βρίσκονται υψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου αμφίρροπο, με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να κρατήσει έστω μια μικρή διαφορά και έτσι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 24-24. Οι Ατματσίδης και Λαζαρίδης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν και προσπάθησαν να πάρουν την ελάχιστη διαφορά για την ομάδα τους. Από την άλλη Μπαντής και Οδοντίδης με εντυπωσιακές επιθέσεις και φοβερές άμυνες κράτησαν τους Anatolians Jazz στο παιχνίδι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Los Angeles Bakers κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να μπορέσουν να πάρουν και μια μικρή διαφορά με το σκορ να είναι στο τέλος της περιόδου στο 42-38. Για ακόμα μια φορά Ατματσίδης και Λαζαρίδης ήταν ασταμάτητοι , με αυτούς τους δύο να πετυχαίνουν το μεγαλύτερο μέρος των καλαθιών για την ομάδα τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση έφτασε στο αποκορύφωμά της. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με κάθε μέσο να κερδίσουν τον αγώνα. Οι Anatolians Jazz επέδειξαν αντοχή και αντίσταση, καταφέρνοντας να κλείσουν το παιχνίδι με μια ελάχιστη διαφορά, επικρατώντας με 52-57, κατακτώντας ακόμα μια νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γεώργιου Μπαντή ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Αυτός που έπαιξε σημαντικό ρόλο για τους Los Angeles Bakers είναι ο Παύλος Ατματσίδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Los Angeles Bakers: Ατματσίδης 12(2), Καραμανίδης 2, Λαζαρίδης 12(4), Ντινόσι 12, Στεργιόπουλος 7(1), ΣτούπαςΔημ. 2, ΣτούπαςΒασ. 5

Anatolians Jazz: Αλεξάκης, ΑλεξιάδηςΣ, ΑλεξιάδηςΑντ, Βαφειάδης 8(2), Ζαννιάς 15(2), Μπαντής 12, Οδοντίδης 10, Παρισάκης 10, Χατζηεμμανουήλ 2