21/02/2024
Σκόρπιοι BC 17 17 10 11 - 55 -
Orlando Tragics 11 13 15 5 - 44 -

Πήραν την ρεβάνς οι Σκόρπιοι και τώρα ονειρεύονται!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκη Σκόρπιοι και Orlando Tragics αναμετρήθηκαν για την 22η  αγωνιστική της Development League. Οι Σκόρπιοι επικράτησαν με σκορ 55-44 και τώρα ονειρεύονται την τετράδα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σκόρπιοι ήταν αυτοί που πάτησαν καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας αρχικά μια διαφορά, με σωστές αποφάσεις στην επίθεση από τους Πατσιαλή,  Χειράκη και Ασπρούλη. Οι Tragics στην συνέχεια μείωσαν την διαφορά με τους Παπαζιάν και Κωνσταντίνου να δίνουν λύσεις στην επίθεση και να διαμορφώνουν το 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Κράτησαν την κατοχή, σκόραραν περισσότερο από τους αντιπάλους τους και με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν στο σκορ, καθώς προσπάθησαν να μικρύνει η διαφορά του σκορ. Αξίζει να σημειωθούν οι δύο συνεχόμενες  εντυπωσιακές τάπες του Μοσχολιού. Το αποτέλεσμα στο ημίχρονο ήταν 34-24.

Στην επανάληψη οι Orlando Tragics, πέρασαν φουριόζοι στο παρκέ, δίνοντας άλλον αέρα για την συνέχεια του παιχνιδιού. Με γρήγορες επιθέσεις από τους Μοσχολιό και Παπαζιάν έφεραν την διαφορά έως τους 4. Οι Σκόρπιοι έβγαλαν αντίδραση, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ από τους Χειράκη και Μέτσο, ενώ στηρίχθηκαν και στα τελειώματα του Πατσιαλή από την ρακέτα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Tragics παρατάχθηκαν σε άμυνα ζώνης, ώστε να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους. Οι Σκόρπιοι όμως, έσπασαν αυτήν την άμυνα και πήραν ξανά την διαφορά στο σκορ με τους Χειράκη,  Ασπρούλη και Μιχαλόπουλο. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, το σκορ δεν άλλαξε και οι Σκόρπιοι πήραν μια σημαντική νίκη με το τελικό 55-44

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ασπρούλης Αναστάσιος με 9 πόντους 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μοσχολιός Ιωάννης με 6 πόντους 12 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Ασπρούλης 9, Δήμου 7, Μέτσο 9, Μιχαλόπουλος 9, Πατσιαλής 6, Χειράκης 15.

Orlando Tragics (Κωνσταντίνου): Αγγελιδάκης,  Αθανασιάδης,  Κωνσταντίνου 6, Μοσχολιός 6, Παπαζιάν 15,  Ποθητός 2,  Σπυράτος, Στασινός 6, Τσιώγκας 9.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!