02/07/2021
Evosmos City Nets 5 14 10 16 - 45 -
Puebla BC 7 6 16 8 - 37 -

Πήρε δύσκολα την νίκη ο Evosmos City Nets!

Μπήκαν νευρικά στον αγώνα οι δύο ομάδες. Επέλεξαν να εκτελέσουν μεγάλες επιθέσεις και όχι να τρέξουν γρήγορα σε αιφνιδιασμούς λόγο των πολλών απουσιών των δύο ομάδων και μαζί με την αστοχία των παικτών το σκορ της περιόδου έμεινε στο 4-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Evosmos City Nets ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έκαναν ένα μικρό σερι 8-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η Puebla αντέδρασε και με τέσσερις πόντους του Μαυροχωρίδη μείωσε την διαφορά. Στα τελευτάια λεπτά ο Αγατσιώτης απάντησε με έξι συνεχόμενους πόντους για να κάνει το 19-13 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των παικτών της Puebla μέχρι τα τελευταία τέσσερα λεπτά. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί έξι πόντων με τα καλάθια των Αποστόλου και Σουρμελίδη και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με σκορ 29-29.

Ο Evosmos CIty Nets ήταν πιο αποφασισμένος στην τέταρτη περίοδο, έτρεξε ένα σερί 8-2 στα 4:36 πειν την λήξη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ταιμ αουτ  αλλα δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού καθώς στην συνέχεια ο Στράντζαλης και ο Τάσος Αμπατζής ευστόχησαν σε δύο μεγάλα τρίποντα και διαμόρφωσαν το τελικό 45-37.

Evosmos City Nets: Δημητρίου 6 (14ρ., 2μπ.), Στράντζαλης 12 (2τρ., 7ρ.), Τάσος Αμπατζής 6 (1τρ., 2κλ.), Αγατσιώτης 8 (12ρ.), Κωδωνάς 5 (9ρ., 2κλ.), Δημήτρης Αμπατζής 7 (1τρ.) Μαραντίδης 0, Τζαμαλής 1, Σταυρίδης 0

Puebla: Παχτάς 0 (1μπ.), Αλεξανδρίδης 0 (8ρ.), Λεκομπλές 0, Σουρμελίδης 8 (12ρ., 3κλ., 1μπ.), Αποστόλου 10 (1τρ., 3κλ.), Λαπαρίδης 0, Μαυροχωρίδης 8, Παπαρρώσης 0, Κόλαρης 11 (6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στις πρώτες τρείς περιόδους με την Puebla να μην τα παρατάει ποτέ. Στο τέλος όμως μίλησε η εμπειρία του Στράντζαλη και με οχτώ πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του.