19/11/2019
Limoges 20 12 20 15 - 67 -
Paliagoura 24 21 4 15 - 64 -

Πήρε 20 ο… γαμπρός!

Αν και βρέθηκε μέχρι και στο -16, 29-45, η Limoges έκανε την μεγάλη ανατροπή και κέρδισε τα Paliagoura με 67-64 για την ένατη αγωνιστική της Elite League χάρη στον εκπληκτικό γαμπρό Θάνο Βασιλόπουλο με 20 πόντους, παίρνοντας έτσι το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα.

Με τον Θάνο Βασιλόπουλο να ξεκινάει καυτός το ματς με 14 πόντους και τον Παναγάτο να προσθέτει 4, η Limoges προηγούταν με 16-8 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Κασκάνη, Χρυσανθακόπουλο και Τομαρά να πετυχαίνουν από 6 πόντους έκαστος, παίρνοντας βοήθειες από την περιφέρεια από τους Μούσουρα και Τζανάκη (buzzer beater από το κέντρο), προσπέρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4, 20-24!

Στην δεύτερη περίοδο τα Paliagoura έκαναν πάρτι και με τους Κασκάνη (8π), Τομαρά (4π), Χρυσανθακόπουλο (3π), Τζανάκη (3π) και Κοντορουχά (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 29-45, 1:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 13, 32-45, μετά από βολές των Θωμαδάκη – Ρουμελιώτη, ενώ νωρίτερα τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Σταμάτης (5π) και Παναγάτος (4π).

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Ευριπιώτη να παίζει εξαιρετική άμυνα και με τους Σταμάτη (6π), Βασιλόπουλο (4π) και Θωμαδάκη (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, επέστρεψε από το -16 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 52-49. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι, με τους Κασκάνη και Χρυσανθακόπουλο να βάζουν τα δύο καλάθια για την ομάδα τους. Σκορ τρίτης περιόδου 52-49!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, οι Λιμουζό δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και με τους Θωμαδάκη (4π), Αναστόπουλο (4π) και Γκουρβέλο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 67-64. Δεν μπόρεσαν τα Paliagoura να γυρίσουν το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, παρά τους 6 του Κασκάνη, τους 4 του Τζανάκη και το τριποντάκι του Μούσουρα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 24/50 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 21/49 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Mvp της Limoges ο Βασιλόπουλος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 0/3 βολές και 10/16 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 22 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 9/14 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Limoges (Ευριπιώτης – Δαβιλάς): Θωμαδάκης 10, Αναστόπουλος 6, Ρουμελιώτης 3, Παναγάτος 10, Σταμάτης 11 (3), Γκουρβέλος 7 (1), Βασιλόπουλος 20

Paliagoura (Κοντορουχάς): Τζανάκης 10 (2), Χρυσανθακόπουλος 11, Κασκάνης 22 (1), Κοντορουχάς 3 (1), Μούσουρας 8 (2), Τομαράς 10

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτος μέρος για τα Paliagoura, όπως επίσης και η τεράστια επιστροφή της Limoges!

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το τρομερό buzzer beater του Τζανάκη στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου!