26/11/2023
San Antonio Smurfs 12 18 9 6 - 45 -
Pressof BC 22 13 9 9 - 53 -

Πήρε νίκη... κάβα η Pressof!

Ο γνώριμος στην Pressof Νινιός έκανε τα πάντα σωστά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, είδε παράλληλα και τον Σταύρου να εκτελεί για τρεις και να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση, με τον Βασιλείου από την άλλη να μην έχει πρόβλημα να τραβήξει... κουπί επιθετικά και να συμβάλει στο 12-22 πρώτης περιόδου. Ο Αλέξανδρος Σταύρου βρήκε τρόπους να συνεχίζει να απειλεί, με τους Σπύρο και Νίκο Νινιό να χτυπούν και εκείνοι κοντά στο καλάθι, με τα "Στρουμφάκια" να είναι αρκετά βελτιωμένα και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο 30-35 πίσω.

Άργησαν να σκοράρουν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Βασιλείου να σπάει το ρόδι και γενικά η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν καλύτερη, κλείνοντας παράλληλα το τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα του 39-44. Η... αρμάδα του Μπαλάσκα το κράτησε μέχρι τέλους, πήρε μια νίκη η οποία ίσως αποδεχθεί πολύ σημαντική για τη συνέχεια, καθώς οι Smurfs δε θα είναι εύκολος αντίπαλος για καμιά ομάδα στον όμιλο, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 45-53 για τους "μπορντώ".

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φατιόν Βασιλείου με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από τους Smurfs ξεχώρισε ο Βασίλης Αλέξης με 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/41 δίποντα, 4/30 τρίποντα, 5/11 βολές, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/31 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 8/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

San Antonio Smurfs (Αλέξης): Αλέξης, Μανδρώνης 7, Μουτσιόπουλος 4, Νίκας 7, Νινιός Ν. 2, Νινιός Σ 11, Σταύρου 14.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 20, Καραντζιάς 4, Κοντάκος 3, Κρασσάς 1, Μπαλάσκας 3, Νομικός 12, Παραράς 4, Τρατολάτης 3, Τσορτός 3.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα που επικρατούσε σε όλο το παιχνίδι!