30/01/2024
Antilalos BC 19 30 11 24 - 84 -
Space Hellas 10 20 21 27 - 78 -

Πήρε την ματσάρα της 2ης θέσης ο Antilalos Bc.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Antilalos μπήκε πιο δυναμικά και με ένα γρήγορο 9-2 πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι. Η Space Hellas, όμως, μετά το μούδιασμα των πρώτων λεπτών επανήλθε γρήγορα στο παιχνίδι.Ωστόσο, ο Antilalos συνέχισε να παίζει σε υψηλή ένταση και έφτασε στο 17-6 με τον Γιαννακόπουλο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και με τον Θεοδώρου να ευστοχεί  σε τρίποντο 5:49 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ο Antilalos προηγήθηκε 31-16. Η συνέχεια του δεκαλέπτου είχε πρωταγωνιστή πάλι τον Θεοδώρου, καθώς δε σταμάτησε να πυροβολεί από τα 6.75, με τη διαφορά στο ημίχρονο να κλείνει στο +19 και συγκεκριμένα με σκορ 49-30 υπέρ τους.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Space μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και με ένα ξέσπασμα 6-0 έκανε το 49-36. Ο Antilalos όμως απάντησε και με ένα δικό του σερί προηγήθηκε με 54–38 5:25 πριν το δεκάλεπτο. Η Space Hellas όμως, έδειξε πόσο καλή ομάδα είναι και με τους Μαμαλάκη και Βούζα να πρωταγωνιστούν,  έκλεισε το δεκάλεπτο όντας πίσω μόνο με εννιά πόντους.(60–51.)

Το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν συγκλονιστικό και έτσι ήταν. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι  συνέχισαν την αντεπίθεση διαρκείας και έφτασαν να μειώνουν στους έξι πόντους περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος. Ο Antilalos όμως παίζοντας καλή άμυνα ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10(72–61)4:59 πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Η Space όμως, επέστρεψε για άλλη μια φορά στο παιχνίδι και έκανε το ματς ντέρμπι μειώνοντας τη διαφορά στους 4(72-68) με τον Σιφναίο 3:37 πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Antilalos όμως με ένα 5-0 σερί κράτησε την υπέρ του διαφορά μέχρι τη λήξη του ματς για να επικρατήσει εν τέλει της Space Hellas (84-78)η οποία δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μυθική ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 17/33 δίποντα,12/36 τρίποντα,14/21 βολές,44 ριμπάουντ,17 ασίστ ενώ είχαν επίσης 6 κλεψίματα και 14 λάθη.Από την άλλη, η Space είχε 23/48 δίποντα,5/23 τρίποντα,17/20 βολές,30 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ ενώ είχαν 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιαννακόπουλος με 18 πόντους,6 ριμπάουντ,3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πολυτιμότερος για τη Space Hellas ήταν ο Μαμαλάκης με 19 πόντους,2 ριμπάουντ,6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Antilalos BC(Ζαμπέτας):Merkevicious 6,Αλεξίου, Γιαννακόπουλος 18,Γκολές 3,Ζαμπέτας 10,Θεοδώρου 21,Κουλούρης 10,Μάινας 4,Μαργώνης 7,Σταυρόπουλος 5

Space Hellas(Ντουμάνης):Βεργόγιαννης 6,Βούζας 13,Ελευθερίου 5,Ηλιόπουλος, Μαμαλάκης 19,Μπαμπάκος 6,Ντουμάνης 11,Πλουτετσκι 8,Σιαρές,Σιφναίος 10

Τι μας άρεσε:Το μαχητικό πνεύμα της Space Hellas που δεν τα παράτησε μετά το -19 του ημιχρόνου.