10/05/2023
Maccabi Tel Axyn 19 26 19 19 - 83 -
Fioretsina Salonica 16 15 20 13 - 64 -

Πήρε την νίκη αλλά όχι την πρόκριση η Maccabi Tel Axyn!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Maccabi Tel Axyn καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ρόπουτη και του Κρίτσα. Οι Fioretsina Salonica απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Μιλκούδη και του Παπαβασιλείου διαμορφώνοντας το 19-16.

Οι Maccabi Tel Axyn ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Περιστεράκη και τον Κουφό να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Fioretsina Salonica βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Πυδαράκη και του Χατζηλιάδη, όμως πλήρωσαν την αδυναμία τους στην άμυνα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 45-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fioretsina Salonica προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Πυδαράκη, τον Τζάμο και τον Μιλκούδη να πετυχαίνουν το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα τους, όμως οι Maccabi Tel Axyn κράτησαν την ψυχραιμία τους και βρήκαν λύσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μεϊντάνη και τον Περιστεράκη διαμορφώνοντας το 64-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn τα έδωσαν όλα για να καλύψουν την διαφορά του πρώτου αγώνα. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασαν την διαφορά στους 19 πόντους, όμως ο Πυδαράκης έδειξε την κλάση του πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια όποτε τον χρειαζόταν η ομάδα του διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το τελικό 83-64.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μάριος Κουφός με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Fioretsina Salonica ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Πυδαράκης με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 5(1), Δερμεντζίδης 2, Μεϊντάνης 12, Κουφός 23(5), Καλουπτσόγλου, Κελέκης 4, Περιστεράκης 17(2), Ρόπουτης 18(1), Βεργίδης 2, Τσώνης.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 6(1), Μιλκούδης 15(1), Φ. Χαριτίδης 1, Τζάμος 5(1), Παπαδόπουλος 2, Παπαβασιλείου 8(2), Τετράδης 1, Α. Χαριτίδης, Πυδαράκης 26(5).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες.