27/02/2024
Sicarios BC 15 17 23 20 - 75 -
Άξονας BC 27 20 17 19 - 83 -

Πήρε την ρεβάνς ο Άξονας!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες του Άξονα. Οι Κωστακίδης, Αντικατζίδης και Τζιβάνης είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άξονα να έχει το προβάδισμα με 15-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άξονας συνέχισε να επιδεικνύει την υπεροχή του. Οι εκπληκτικές επιδόσεις των Κωστακίδη, Αντικατζίδη και Γκούμα επέτρεψαν στην ομάδα τους να διατηρήσει και να διευρύνει το προβάδισμά της. Μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, το σκορ έφτασε το εντυπωσιακό 32-47, καθιστώντας σαφές ότι ο Άξονας ήταν σε άριστη κατάσταση.

Καθώς προχωρούσαμε προς το τρίτο δεκάλεπτο, οι Sicarios προσπάθησαν να αντισταθούν στην πίεση του Άξονα. Οι παίχτες των Sicarios, Μητσάκης, Μούμογλου και Παπαθανασίου, έδειξαν αντοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, μειώνοντας τη διαφορά. Παρόλα αυτά, ο Άξονας διατήρησε τον έλεγχο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 55-64. Ο αγώνας παρέμεινε ανοιχτός και ενδιαφέρον για το τελικό αποτέλεσμα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είδε τον Άξονα να διατηρεί το προβάδισμα, να ελέγχει τον ρυθμό και να κερδίζει τον αγώνα με 75-83. Οι Sicarios προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης αλλά οι παίκτες του Άξονα παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με επιτυχία.

MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double καθώς είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Sicarios είναι ο Ιωάννης Μητσάκης ο οποίος άγγιξε το Triple Double καθώς είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Sicarios BC: Γκαβέζος 18(1), Καπλάν 5, Μητσάκης 17(3), Μούμογλου 11, Πανταζής 4, Παπαθανασίου 12(1), Φόρογλου 8(2)

Άξονας BC:  Αμπαράς, Αντικατζίδης 23, Γιοσμάς 4, Γκούμας 6, Ερμείδης 8(1), Κυπριανίδης 5(1), Κωστακίδης 27(6), Μαργώνης 6(2), Σαρόγλου, Τζιβάνης 4(1)