03/10/2023
Agxialos Legends 26 15 21 20 - 82 -
Πανικός BC 4 20 17 16 - 57 -

Πήρε την νίκη ο Agxialos Legends!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Agxialos Legends και έτρεξε ένα μεγάλο σερί με τα καλάθια του Μιχέλη, του Μαυρίδη και του Πρωτογερόπουλου φτιάχνοντας από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας. Ο Πανικός BC παρά τις προσπάθειες του Αντωνάκη και του Πραντέκου δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-4.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανικός BC ανέβασε στροφές και κατάφερε να μειώσει την διαφορά με τις ενέργειες του Παρασκευά και του Καραφώτη, όμως ο Agxialos Legends βρήκε απαντήσεις στο πρόσωπο του Γιαγκόπουλου και του Ψάλτη διαμορφώνοντας το 41-24.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανικός BC προσπάθησε να μειώσει και άλλο την διαφορά με τον Θανάση Ψοφογιώργο και τον Παρασκευά να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως ο Agxialos Legends έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Γαλή να είναι σε εξαιρετική μέρα μοιράζοντας την μία ασσίστ μετά την άλλη και τους Μιχέλη και Γιαγκόπουλο να ευστοχούν σε συνεχόμενα καλάθια. Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 62-41.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να γίνει ένα πιο ελεύθερο παιχνίδι με τον Πανικό BC να βρίσκει σκορ με τον Παρασκευά και τον Καραφώτη και να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά, όμως ο Agxialos Legends συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με πλουραλισμό στην επίθεση πήρε την νίκη με το τελικό 82-57.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θεμιστοκλής Μιχέλης με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τον Πανικό BC ξεχώρισε ο Νίκος Παρασκευάς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Agzialos Legends: Ρωσσίδης, Μιχέλης 29, Μαυρίδης 8, Πρωτογερόπουλος 12, Γιαγκόπουλος 18(4), Ψάλτης 8(2), Γαλής 3(1), Τσολακίδης 4.

Πανικός BC: Πραντέκος 7(1), Κοντόπουλος, Α. Ψοφογιώργος 5(1), Καρανάτσιος 2, Νικολόπουλος, Αντωνάκης 6(1), Τσελεκίδης 2, Δ. Ψοφογιώργος 2, Παρασκευάς 19, Λεωνίδου 2, Καραφώτης 12(2).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.