25/03/2023
Τεμπελχανάδες 11 16 14 10 - 51 -
Old Firm BC 14 19 12 19 - 64 -

Πήρε το αίμα της πίσω η Old Firm!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου από τους Τεμπελχανάδες η Old Firm, καθώς για την 23η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησε με 51-64 και άφησε τους ροζ στην ζώνη του υποβιβασμού!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Old Firm να προηγείται με 11-14 και τους Ξυλιά - Καλαμπάκο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος. Ο Σαμωνάς με 6 πόντους και ο Δημαράς με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Μουγκαράκη, 6 του Ξυλιά και τρίποντο του Ντραγκότι, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-23. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Τεμπελχανάδες και με προσωπικό show του Σάμωνα με 15 πόντους, μείωσαν στους 6, 27-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ανδρικόπουλου ήταν καλύτερη στα σημεία και με 8 πόντους του Δημαρά και 5 του Σάμωνα, μείωσε στους 4, 41-45. Το συγκρότημα του Μαρούδη διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Καλαμπάκος και Ξυλιάς με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Φίρμες" είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με μεγάλα σουτ των Κανελλόπουλου, Σανταμούρη, Ξυλιά και Καλαμπάκου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-64. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δημαράς, Σάμωνας και Χατζηκωνσταντίνου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/22 βολές, 14/38 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 17/34 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Σαμωνάς με 28 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 9/17 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Old Firm ο Ξυλιάς με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 8/10 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Σαμωνάς 28 (2), Ανδρικόπουλος, Γκούμας 1, Κατερινάκης, Χατζηκωνσταντίνου 2, Δημαράς 20 (1)

Old Firm (Μαρούδης): Ξυλιάς 19, Σανταμούρης 4, Βασιλείου, Καλαμπάκος 14 (3), Κανελλόπουλος 13 (3), Μουγκαράκης 10, Ντραγκότι 4 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που είδαμε για τρία δεκάλεπτα!