28/01/2024
Πασοκlahoma City Thunder 11 14 13 10 - 48 -
Los Abeles Fakers 5 9 18 8 - 40 -

Πήρε το ντέρμπι η Πασοκlahoma και σκαρφάλωσε στην 2η θέση του ομίλου!

Στην πρώτη περίοδο ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι οι παίχτες της Πασοκlahoma, αφού κράτησαν τους αντιπάλους τους σε χαμηλό σκορ, καθώς δέχτηκαν 5 πόντους και σκόραραν 11. Οι λύσεις για τους γηπεδούχους στην επίθεση ήρθαν από τους Μελισσά, Γνάτη και Μπακογιάννη, ενώ οι Φωτεινός και Λουκαΐτης από τους φιλοξενούμενους ήταν αυτοί, που ξεκόλλησαν τους Fakers, διαμορφώνοντας το 11-5.

Στη συνέχεια του αγώνα οι Πράσινοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, κρατώντας το σκορ εκεί που ήθελαν, αφού Μελισσάς και Μπακογιάννης σκόραραν κάποιους πόντους, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τους Άσπρους. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 25-14!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fakers μπήκαν με άλλο αέρα στο παρκέ, καθώς έτρεξαν ένα σερί 3-10 μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους, κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Φωτεινός, Λουκαΐτης και Μαυρακάκης ήταν αυτοί που έδωσαν ανάσες στην ομάδα, ώστε να μειώσει στο σκορ. Από τους γηπεδούχους έδωσαν λύσεις οι Γνάτης και Μπακογιάννης, για να διαμορφωθεί το σκορ της τρίτης περιόδου σε 38-32.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Fakers ξεκίνησαν δυναμικά με πολλά ριμπάουντ και σωστές άμυνες κρατώντας το παιχνίδι σε κοντινό σκορ, με τους Τσαντζαλή και Λουκαΐτη να ευστοχούν μέσα απ’ τη ρακέτα. Οι Πράσινοι πάτησαν το γκάζι στο τελευταίο τρίλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Γνάτη, σκόραραν 6 πόντους στον αιφνιδιασμό και διαμόρφωσαν το τελικό 48-40!

Betsson MVP ο Δημήτρης Γνάτης με 18 πόντους, 4 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από την αντίπαλη μεριά ο Μουρτζούνης Μιχαήλ με 2 πόντους,
12 ριμπάουντ και 2 κοψίματα

Οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά 6/14 βολές, 15/38 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 κοψίματα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 11/43 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 46 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 κοψίματα.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder(Διαμαντόπουλος): Αράπας, Γνάτης Δ.18,Γνάτης Π., Δημακόπουλος, Ιατρού, Κεφαλόπουλος 7, Λιακίδης 2, Μαραβελάκης, Μελισσάς 10, Μπακογιάννης 11, Συρίγος
Los Abeles Fakers(Μαυρακάκης): Ευθυμίου 2, Καραμούστος 2, Λιάπης 5, Λουκαΐτης 6, Μαυρακάκης 5, Μουρτζούνης 2, Ριζάδης 2, Τσαντζαλής 5, Φωτεινός 11

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως και οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για την