19/03/2023
Remal Madri 9 21 12 14 - 56 -
Τα Βουνά Ath 7 9 15 12 - 43 -

Πήρε το ματς των «ουραγών» η Remal Madri!

Οι δύο «ουραγοί» της βαθμολογίας Remal Madri και Βουνά αναμετρήθηκαν το βράδυ της Κυριακής 19 Μαρτίου. Η Remal Madri ήταν αυτή που κράτησε το παιχνίδι στα δικά της μέτρα, έλεγξε το ρυθμό και έφτασε στη νίκη με 56-43. Έτσι πήρε την 5η νίκη της στη σεζόν (5-17), ενώ χωρίς νίκη παρέμειναν για ακόμα μία αγωνιστική τα Βουνά (0-22).

Το σκορ έμεινε στα χαμηλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τα Βουνά να προηγούνται 5-7 έπειτα από τρίποντο του Δικαίου και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 7-7 με τον Πρίφτη. Αργυριάδης και Πολύδωρος έβαλαν μπροστά την Remal Madri, με το σκορ να δείχνει 9-7 έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και γρήγορα έφτασαν στο +10 (19-9). Τα Βουνά δεν μπορούσαν να περιορίσουν την επίθεση των αντιπάλων τους, οι οποίοι έβρισκαν εύκολα λύσεις. Η διαφορά έμεινε σε διψήφιο αριθμό, με τον Γεωργίου να γράφει το 27-16, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Πρίφτης εκτελώντας πίσω από τα 6,75 διαμόρφωσε το 30-16 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Τα Βουνά έδειξαν να βελτιώνονται κάπως στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Χόντο και Φιλντίση να προσφέρουν επιθετικά. Όσο και να προσπάθησαν, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ρηγόπουλος και Καμολίκης έβρισκαν απάντηση στα καλάθια των αντιπάλων και το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Remal Madri να προηγείται 42-31.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έπαιξαν πιο απελευθερωμένα και με τις προσπάθειες των Ρηγόπουλου, Πολύδωρου και Καμολίκη έφτασαν στο 53-36. Τα πράγματα πλέον είχαν δυσκολέψει πάρα πολύ για τα Βουνά, που το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν μέχρι το φινάλε ήταν να ρίξουν κάπως την διαφορά. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 56-43 που ήταν το σκορ το οποίο χάρισε τη νίκη στην Remal Madri.

Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Πολύδωρος με 15 πόντους, 2 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ συνολικά στον αγώνα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμιος Γεωργίου με 15 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 14 ριμπάουντ.

Η Remal Madri είχε 13/35 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 9/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, αλλά και 7 κλεψίματα και 9 λάθη. Τα Βουνά μέτρησαν 15/42 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 1/5 βολές, 41 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Remal Madri (Κουσιορής): Αργυριάδης 4(5ρ.), Γιοβάρθης, Καμολίκης 5(4ρ.), Κουσιορής 9(3ρ.), Πολύδωρος 15(12ρ.), Πρίφτης 7(6ρ.), Ρηγόπουλος 16(5ρ.)

Βουνά (Δικαίος): Γεωργίου 15(14ρ.), Δικαίος 5(5ρ.), Ζήκος 2(3ρ.), Π. Παναγιωτόπουλος, Δ. Παναγιωτόπουλος 5, Ράλλης, Σιούτης, Τουρλιούμης 2(1ρ.), Φιλντίσης 4(3ρ.), Χριστοδούλου, Χόντος 10(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα που υπήρχε στο ματς.