03/07/2021
Ελβετία 2005 BC 10 24 16 6 - 56 -
Salonica Titans 20 10 16 9 - 55 -

Πήρε το ντέρμπι η Ελβετία!

Οι Salonica Titans μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 8-0 από τα καλάθια των Καλογήρου και Τσαβδάρη προηγήθηκαν με 8-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού. Η Ελβετία προσπάθησε να απαντήσει αλλά την σκυτάλη πήραν ο Βανδήρας με εφτά πόντους και ο Αλειφτήρας με πέντε κάνοντας το 10-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελβετία έκανε την αντεπίθεσή της και με τα τρίποντα του Μυτιληναίου, του Σερετάκη και του Δημητριάδη πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ο Βανδήρας προσπάθησε να απαντήσει πετυχαίνοντας έξι πόντους αλλά δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 34-30.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αυξήσουν την διαφορά τους με τα καλάθια του Ράντου και του Μυτιληναίου αλλά οι Salonica Titans είχαν την απάντηση με το τρίποντο του Δημητριάδη να αποτελεί την αρχή της αντεπίθεσης. Στη συνέχεια με τα καλάθια του Καλογήρου και του Τσαβδάρη μείωσαν την διαφορά οι φιλοξενούμενοι, όμως με δύο τρίποντα ο Σερετάκης έκανε το 50-46.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ο Καλόγηρος με μία εύστοχη βολή ισοφάρισε σε 55-55, στην επόμενη φάση ο Μυτιληναίος κέρδισε φάουλ και με μία στις δύο βολές έκανε το τελικό 56-55.

Ελβετία 2005 B.C. : Δημητρίου 7 (6ρ., 8ασ., 2κλ.), Μυτιληναίος 17 (4τρ.), Οργαντζής 0 (11ρ., 2κλ.), Δημητριάδης 11 (1τρ.,2κλ.), Σερετάκης 13 (4τρ., 3κλ.), Ψαθάς 0 (5ρ.), Ράντος 8 (6ρ., 2μπ.)

Salonica Titans: Λάπας 0 (7ρ.), Καλογήρος 13 (8ρ.), Τσαβδάρης 6 (5ρ., 2κλ.), Αλειφτήρας 7 (1τρ.), Τσιβελεκίδης 2, Βανδήρας 13 (3τρ., 13ρ., 5ασ., 2κλ.), Δημητριάδης 6 (2τρ.), Καλάθας 6 (1μπ.), Αξάς 2 (4ασ.)

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του. Η Ελβετία κατάφερε να κάνει την  ανατροπή και να κερδίσει το παιχνίδι με τον Μυτιληναίο να σκοράρει όποτε τον χρειάζεται η ομάδα του.