22/12/2019
Αλκοολικός Αστέρας 17 21 21 16 - 75 -
New York Pic-Knicks 8 19 17 15 - 59 -

Πήρε το ντέρμπι ο Αλκοολικός!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο του Πλάτωνα, αντιμέτωπες βρέθηκαν οι ομάδες του Αλκοολικού Αστέρα απέναντι στους New York Pic-Knicks, στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής της Development 2, με νικητές τους πρώτους με 75-59.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στον αγώνα, με τον Αλκοολικό να τα βρίσκει δύσκολα απέναντι στη ζώνη των Pic-Knicks, οι οποίοι ξεκίνησαν με ένα προβάδισμα 3-4 τον αγώνα, αλλά ένα φοβερό 17-2 σερί των γηπεδούχων, τους έβαλε στο τιμόνι του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-8 υπέρ του Αλκοολικού, με τον Αντωνόπουλο να είναι εξαιρετικός με οχτώ πόντους.

Λίγο καλύτερα μπήκαν οι Pic-Knicks, στο ισορροπημένο κατά τα άλλα δεύτερο δεκάλεπτο, ροκανίζοντας τη διαφορά στους δύο, με πρωταγωνιστή τον Τσαγκάρη ο οποίος σκόραρε εφτά πόντους και τον Αντωνόπουλο μόνιμη απειλή, μέχρι οι παίχτες του Αλκοολικού να ανεβάσουν ξανά στροφές και κλείσουν το ημίχρονο καλά, προηγούμενοι με 38-27, με πρωταγωνιστές τους Παυλάκη και Αντωνόπουλο.

Όμορφο το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους Pic-Knicks να κάνουν ένα μικρό σερί 5-0 και να αγγίζουν τους γηπεδούχους στο σκορ, με τον Παυλάκη όμως να σκοράρει για τρεις και να επαναφέρει τη διαφορά ασφαλείας στους οχτώ, με τον Αντωνόπουλο να είναι εξαιρετικός και σε αυτό το δεκάλεπτο βοηθώντας η διαφορά να ανέβει και άλλο, όντας μεγάλη επιθετική απειλή από την περιφέρεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-44.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση, όντας δυνατό, με τους παίχτες των Pic-Knicks να προσπαθούν, να μην τα παρατούν σε καμιά στιγμή του παιχνιδιού, αλλά να μην μπορούν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με το δεκάλεπτο να τελειώνει, με πρόσημο θετικό για τον Αλκοολικό, κερδίζοντας τον αγώνα με 75-69.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στυλιανός Παυλάκης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα λάθος. Από πλευράς New York Pic-Knicks, ξεχώρισε ο Μιχαήλ Τσαγκάρης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 19/38 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 13/20 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη. Συνολικά οι New York Pic-Knicks είχαν 18/57 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 11/21 βολές, 52 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 27 (5), Λαουτατζής 15 (5 ασ), Σκλάβος, Σαλιαρέλης 8 (6 ριμπ), Αργύρης 3, Τσαμακίδης 4 (4 κοψ), Παυλάκης 18 (7 κλεψ).

New York Pic-Knicks (Ζερδεβάς): Δημητρέλλος 2 (5 ριμπ), Αντωνόπουλος 13 (5 ριμπ), Αθανασίου 10 (7 ριμπ), Τσέτσικας 5 (12 ριμπ), Ζαχαριάδης 5 (6 ριμπ), Τσαγκάρης 17 (5 ριμπ), Κοντογιάννης 7 (12 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα 4 υπέροχα μπλοκ του Τσαμακίδη!