31/10/2022
Never Coupen 12 9 10 18 14 63 -
RBD Gipsy Blinders 7 9 19 14 - 49 -

Πήρε το ντέρμπι στην παράταση η Nevercoupen!

Nίκη για τους Nevercoupen στο Basketaki Rebound League , όπου επικράτησαν  σε ματς θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση  εναντίον τον Gipsy Blinders  με σκορ 63-49.

Ο Αγώνας ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες . Οι γηπεδούχοι  με τον Πετρόπουλο να πετυχαίνει  4 πόντους ,πήραν προβάδισμα στο σκορ και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 12-7. Οι  Gipsy Blinders   με τον  Ζένο, που πέτυχε 4 πόντους ,προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους .

Στην δεύτερη περίοδο οι Gipsy Blinders  ξεκίνησαν καλύτερα , με τους Πασχαλάκη και Σιοβελή  να βρίσκουν συνεχώς το δρόμο για το καλάθι Όμως οι Nevercoupen, με τους Πετρόπουλο και Αργύρη να πετυχαίνουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, έκλεισαν το ημίχρονο προπορευόμενοι με σκορ 21-16.

Στην τρίτη περίοδο ο Ζένος ανέβασε κι άλλο την απόδοση του , έτρεξε την ομάδα του σε αιφνιδιασμούς και με τον Πασχάλακη να κάνει τρομερό δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 12 πόντους , τελείωσαν το δεκάλεπτο με σκορ 31-35.

Η τέταρτη περίοδος ήταν απολαυστική .Οι δυο ομάδες είχαν τρομερό πάθος για την νίκη φέρνοντας συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν από τους Gipsy Blinders  ο Ζένος, ενώ  από τους Nevercoupen ο Πετρόπουλος. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Αργύρη το σκορ έγινε 41-38 .Απο την άλλη ο Ζένος ευστόχησε σε τρίποντο με ταμπλό και έβαλε την ομάδα του μπροστά 47-49. Στην τελευταία  επίθεση ο Αργύρης έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι και το παιχνίδι πήγε στην παράταση .

Εκεί οι Nevercoupen  έκαναν ένα τρομερό σερι 14 -0, οι Gipsy Blinders άδειασαν , δεν κατάφεραν να βάλουν ούτε ένα πόντο  και  τελικά έχασαν με  σκορ 63-49.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Αργύρης  με 19 πόντους ,1/4 ελεύθερες βολές , 6/10  δίποντα , 2/4  τρίποντα,  15 ριμπάουντ ,1 ασιστ  και 1 κλεψίμο  ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Πασχαλάκης   είχε 20 πόντους , 3/7  ελεύθερες βολές, 7/13  δίποντα , 1/3 τρίποντα , 17 ριμπάουντ, 1 ασιστ  και 3  κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 8/19 ελεύθερες βολές 23/55   δίποντα 3/25  τρίποντα , 57  ριμπάουντ, 8 ασιστ και  11  κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/17 ελεύθερες βολές , 10/37    δίποντα , 7/32 τρίποντα , 40 ριμπάουντ , 5 ασιστ και 9 κλεψίματα.

Never Coupen (Καρπουζλής ): Αργύρης 19 (2),Δαλέτζας ,Δρίζος , Μουστάκας 8 , Κωστόπουλος 11(1) , Κυπριωτάκης , Καρπουζλής 9 , Πετρόπουλος 16

Gipsy Blinders (Παλουμπής):  Λαρίσης 5, Ζένος 18 (5), Παλουμπής 1, Πασχαλάκης 20 (1)Πατουχέας, Μπερζελέας 2,Σιαβελής 3 (1)

Τι μας άρεσε : Το πάθος για την νίκη και από τις δύο ομάδες!