11/05/2022
Most Wanted 12 7 16 14 - 49 -
Cosa Nostra 9 14 6 23 - 52 -

Πήρε το πρώτο ημίχρονο η Cosa Nostra!

Στο Basketaki Arena για το πρώτο παιχνίδι των Playoffs της Development 2 , η Cosa Nostra μετά από ένα συγκλονιστικό  παιχνίδι έκαμψε την αντίσταση των Most Wanted με σκορ 49-52 , δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς που θα πραγματοποιηθεί τη Παρασκευή .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νικόλαο Κάκιο   , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες ,  κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 8 πόντους και 22 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στη απόλυτη ισορροπία  , 5-5 και 7-7 , οι γηπεδούχοι με καλάθια των Παπαδόπουλο και Μήτση πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων , 9-5 , με την ομάδα του Γιώργου Γονιδάκη να πραγματοποιεί ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 3-4 και να κλείνει τη περίοδο στο μείον τρία , 12-9  . Ο Γονιδάκης πέτυχε 5 πόντους  , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Παπαδόπουλος  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Cosa με όπλο την εξαιρετική της άμυνα , αλλά και τους Κάκιο και Μπρούστα να ηγούνται των προσπαθειών της πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους , 12-20 , με το Kαραμασιώτη και τη παρέα του να απαντούν , καθώς με ένα υπέρ τους 7-3 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο μείον τέσσερα , 19-23  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάκιος με 7 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νικολάου πέτυχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τους αντιπάλους τους με το ίδιο ακριβώς νόμισμα , καθώς το 21-25 υπέρ της Cosa με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 μετατράπηκε σε 35-25 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στον συν έξι , 35-29 , με τα  δυο συνεχόμενα καλάθια του εξαιρετικού για ακόμη ένα παιχνίδι Κάκιου  . Ο Τσαρτσάρας  πέτυχε 3 πόντους , ενώ ο Γκίκας  είχε 4  .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Θανάση Μπρόυστα να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ του Basketaki Arena και στις δύο πλευρές του γηπέδου επανέκτησαν το προβάδισμα , 40-42 , οι Wanted έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα , 44-44 , οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με τρεις , 44-47 και 46-49 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους  βρίσκει  να πανηγυρίζουν με σπουδαία νίκη με σκορ 49-52  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κάκιος με 8 πόντους , 22 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 3 κοψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Πίκουλης  είχε 8 πόντους , 9 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο ,  .

Η Cosa Nostra είχε 17/43 δίποντα , 5/24 τρίποντα  , 3/14 βολές ,  47 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Most Wanted  είχαν 19/69 δίποντα , 6/11 τρίποντα , 5/35 βολές , 46 ριμπάουντ , 10 ασίστ ,  5 κλεψίματα  και 9 λάθη .

Most Wanted(Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 5 , Καραμασιώτης 9 , Λαγωνικάκος , Μήτσης 4 , Μπλιθικιώτης , Νικολάου 3 , Πίκουλης 8 , Παπαδόπουλος 16 , Παπακωνσταντίνου 4  .

Cosa Nostra (Γονιδάκης) : Γονιδάκης 16 , Ζυγομαλάς 2 , Κάκιος 8 , Κουτσουριδάκης 1 , Μπρούστας 18 , Τζαχρίστας , Τραγής , Χατζησυμεωνίδης 7   .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης , αλλά και το μπασκετικό ξύλο που έπεσε καθόλη τη διάρκεια της  !