21/10/2023
Basket Case 8 4 12 12 9 45 -
Campeon Εθνικός Star 13 5 7 11 5 41 -

Πήρε το θρίλερ η Basket Case!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Basket Case μετά από μια αναμέτρηση που έσπασαν καρδιές, κέρδισε στο έξτρα πεντάλεπτο τον Campeon Εθνικό Star με σκορ 45-41!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Λάγιο να συνδέεται δύο φορές έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 8–13. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό, με τον Καλοκαιρινό να τελειώνει το διάστημα αυτό με 5 πόντους ενεργητικό του.

Η συνέχεια του παιχνιδιού κινήθηκε σε ρηχά νερά, όσον αφορά τη συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε με το ισχνό επιμέρους 4-5! Ο Βαλμάς αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 3 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Σαρακινός απ’ την πλευρά της Basket Case. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 12–18!

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βγάλουν στο παρκέ του Seven ένα μέρος του πραγματικού αγωνιστικού προσώπου που διαθέτουν σαν ομάδα, με τους Γκλιάτη και Κωνσταντίνο Κολιάκο να αναλαμβάνουν δράση και να οδηγούν την ομάδα τους στην τελευταία στροφή του παιδιού στο μείον ένα με σκορ 24–25.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς, καθώς θύμισε αγώνα πυγμαχίας με το χτύπημα να διαδέχεται το άλλο! Οι γηπεδούχοι βρέθηκα 12’’πριν το τέλος μπροστά στο σκορ με 36-33! Ο Εθνικός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με τρίποντο του Τόλια έστειλε το παιχνίδι στη παράσταση!

Εκεί, οι γηπεδούχοι στάλθηκαν πιο ικανοί και συνάμα πιο τυχεροί, όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις και με ένα σπουδαίο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 του Κ.Κολιάκου κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 45-41!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Κολιάκος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Τόλιας  είχε 6 πόντους 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 7/31 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/28 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/42 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 4/17 βολές, 47 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη!

Basket Case(Χελμης): Γκλιάτης 12, Δημητριάδης 4, Καλοκαιρινός 6, Κλαυδιανός, Κωνσταντίνος Κολιάκος 11, Γιώργος Κολιάκος, Μπογιατζής 2, Σαρακινός 6, Χέλμης 4.

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης): Βαλμάς 7, Γαλάνης 2, Δεληδάκης 10, Λάγιος 13, Λάππας, Μελάς 3, Σιαπάνης, Τόλιας 6.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση!