30/01/2023
Komodo Dragons 14 10 15 11 - 50 -
Draft Fathers 10 13 13 23 - 59 -

Πυροβόλησαν στο τέλος οι Draft Fathers!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena για την 17η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για τριάντα λεπτά, οι Draft Fathers με απίστευτη ευστοχία από τα 6,75 στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 50 – 59 απέναντι στους Dpg Warriors.

Οι Warriors μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην πρώτη περίοδο και με τον Ρόκιζα(4) να εκμεταλλεύεται τις πάσσες του Κλεφτόγιαννη και τους Μαράκη – Βαζαίο να βάζουν από ένα τρίποντο, είχαν προβάδισμα με 14 – 10. Για την ομάδα του Ωρωπού που κυνηγούσε από την αρχή το σκορ, ξεχώρισε ο Παρμακλής με 4 πόντους, με τον Ρουσουνέλο να βάζει καλάθι από κοντά.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην δεύτερη περίοδο, με τους Draft να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με πρώτο βιολί τον Λαρεντζάκη με 6 πόντους, μείωσαν στον πόντο. Στην αντίπερα όχθη, ο Ντάος ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση με 8 από τους 10 πόντους των Warriors, κρατώντας το προβάδισμα 24 – 23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο εκπληκτικός Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 11 πόντους, έπαιζε μόνος του στην επίθεση των Draft, όμως η άμυνα έμπαζε πίσω. Ο Βαζαίος έδινε τον ρυθμό, το δίδυμο Ζενέλη(6) και Ντάου(4) κουβαλούσαν την επίθεση, με τους Dpg Warriors να κρατούν προβάδισμα τριών πόντων(39-36).

Πήραν φωτιά τα καλάθια από τους Draft στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με Χριστόφορο Ιωακείμ και Γιώργο Λαρεντζάκη να σουτάρουν λες και πετούν βοτσαλάκια στη θάλασσα, με τέσσερα + δύο τρίποντα αντίστοιχα, έβαλαν γερά τις βάσεις για την νίκη των Draft Fathers. Οι Dpg πάλεψαν με Ντάο(4) και Βαζαίο να γυρίσουν την κατάσταση, όμως το τελικό 50 – 59 χάρισε στους φιλοξενούμενους την 14η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ντάος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Dpg είχαν 16 / 41 δίποντα , 3 / 20 τρίποντα, 9 / 14 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Draft είχαν 14 / 33 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Dpg Warriors (Βεργόπουλος): Βαζαίος 8, Βεργόπουλος 6(7ρ.), Ζενέλης 6, Καζαντζιάν 2, Κλεφτογιάννης 1, Μαράκης 3, Ντάος 14(7ρ.), Ρόκιζας 10.

Draft Fathers (Παππάς): Βλαχοθανάσης 15(12ρ.), Γιαννακός 2, Ιωακείμ 16(8ρ.), Λαρεντζάκης 17, Μπολτάς, Παρμακλής 5, Ρουσουνέλος 2, Σκληράκης 2.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είχαμε για τρία δεκάλεπτα και ο αδιάκοπός πυροβολισμός των νικητών στην τέταρτη περίοδο.