26/10/2022
Gallika and Piano BC 12 19 14 24 - 69 -
Kinglooney Tunes 12 14 15 23 - 64 -

Πήραν το ντέρμπι τα Gallika & Piano!

Βράδυ Τέταρτης  στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου η ομάδα των Gallika και Piano υποδέχθηκε τους Kinglooney Tunes  για την τέταρτη   αγωνιστική του 1ου ομίλου της Development League. Σ' ένα πολύ ωραίο παιχνίδι επικράτησαν με σκορ 69-64, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Καπετανίδη που πέτυχε συνολικά 28 πόντους .

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε νευρικά και  για τις δύο ομάδες στην επίθεση , με το παιχνίδι να είναι κυρίως αναγνωριστικό . Με 5 συνεχόμενους πόντους του Μάγκου,το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12-12.

Στη δεύτερη περίοδο τα Gallika και Piano μπήκαν καλυτέρα στο ξεκίνημα, πρωταγωνιστής ηταν ο Καπετανίδης ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και ανέβασε τον ρυθμό στην επίθεση.Από τους Kinglooney Tunes  ο Μάγκος είχε 7 πόντους , ήταν η μόνιμη απειλή για την άμυνα των Gallika και Piano. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-26.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στην επίθεση , με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ .Ο Καπετανίδης βρήκε συμπαράσταση στην επίθεση από τον Γκίκα ενώ από τους Kinglooney Tunes  ο Μάγκος πήρε βοήθεια στην επίθεση από τον Τριτάκη ο οποίος κυριαρχούσε στα ριμπάουντ τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 45-41.

Στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει κάποια ασφαλή διαφορά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι ο νικητής θα κρινόταν στη λεπτομέρεια. Ο Μάγκος έβαλε μεγάλα σουτ τριών πόντων έχοντας κρεμασμένο αμυντικό πάνω του αλλά και ο Καπετανιδης διαρκώς εμβόλιζε την άμυνα των Kinglooney Tunes .Μ' ένα καθοριστικό τρίποντο του Πετρόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι  οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στην πρώτη φετινή τους ήττα  με τελικό σκορ 69-64.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλας Καπετανίδης   με 28 πόντους ,6/8 ελεύθερες βολές , 8/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα , 6 ριμπάουντ  και 2 ασιστ ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Μάγκος  είχε 26 πόντους , 1/3 ελεύθερες βολές , 5/9  δίποντα , 5/19 τρίποντα , 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ

Οι νικητές είχαν 13/19 ελεύθερες βολές 22/46 δίποντα 4/17 τρίποντα , 31 ριμπάουντ, 13 ασιστ και 9 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 9/16 ελεύθερες βολές , 14/36  δίποντα , 9/34  τρίποντα , 51 ριμπάουντ , 2 ασιστ και 11 κλεψίματα.

Gallika και Piano (Καβαλλιεράτος) : Γκίκας 11 (1), Καβαλλιεράτος 13, Ξηρόκωστας 4 , Πιερρουτσάκος Σ. 4,. Πιερρουτσάκος Γ.6, Καπετανίδης 28 (2), Πετρόπουλος 3 (1)

Kinglooney Tunes(Μάγκος):  Μάγκος 26 (5), Μασούρος 8, Μουτάφης 3, Παυλής 2, Τριτάκης 14(1), Τζαβιδόπουλος 11( 3), Παπαθανάσης

Τι μας άρεσε : το πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες.