Nea Tripodokratia 14 13 18 9 9 63 -
Anonymous BC 9 22 16 7 7 61 -

"Πύρρειος" νίκη για την Nea Tripodokratia!

Μπορεί να είχε λειψό ρόστερ, μπορεί να έχασε λόγω τραυματισμού τον Ιατρίδη και να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως η Nea Tripodokratia με κατάθεση ψυχής κατάφερε να επικρατήσει των Anonymous στην παράταση και να κάνει το 3/3 στην Evolution.

Περισσότερη ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι τους είχαν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Έτσι, με πρωταγωνιστές τους Βασιλάκο και Αμανατίδη προηγήθηκαν με 14-9. Οι Anonymous προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά και πήραν σκορ από τον Δρακόπουλο και Μπουτσικάκη.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Βάνα και Σεϊμέλη έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (27-31). Οι γηπεδούχοι που είχαν σε καλή κατάσταση τους Ιατρίδη και Κουρούμαλο δε θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Ουζουνίδη και Μπουτσικάκη σε μεγάλη μέρα, οι Anonymous πήραν ένα προβάδισμα 8 πόντων στα μέσα της περιόδου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άφησα πίσω τον τραυματισμό του Ιατρίδη και με καλάθια των Αμανατίδη και Βενέτη έκαναν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά και μείωσαν στο καλάθι (45-47).

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα για τη νίκη. Οι Σεϊμένης και Τζουβάρας τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση και έδειξαν ότι είναι ικανοί για χαρίσουν στην ομάδα τους τη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως με ψυχή, πάθος και καλάθια του Βασιλάκου ισορρόπησαν την κατάσταση και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση (54-54). Μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να "κλέψουν" τη νίκη, όμως ο Μιχαλόπουλος αστόχησε σε νεκρό χρόνο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Nea Tripodokratia με ήρωα τον Βασιλάκο με 8 πόντους κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Anonymous με 63-61 και να κάνει το 3/3 στο πρωτάθλημα. Τα καλάθια του Βάνα δεν ήταν αρκετά για την ομάδα του Αλεφαντινού, που γνώρισε την δεύτερη της ήττα και έχασε την επαφή με την κορυφή.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλάκος με double double και 22 πόντους (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 5/11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/32 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 14/28 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/25 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 15/23 βολές. Μαζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Nea Tripodokratia (Πανταζής): Αμανατίδης 17, Βασιλάκος 22 (1), Βενέτης 6 (2), Ιατρίδης 8, Ισμαήλος, Κουρούμαλος 3 (1), Μιχαλόπουλος 7 (1)

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 13 (2), Γαλανάκης 1, Δρακόπουλος 6, Ελευθεριάδης, Μπάκαλης, Μπουτσικάκης 13 (4), Ουζουνίδης 9, Σεϊμένης 16 (1), Τζουβάρας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι νικητές όταν είδαν τα πράγματα να είναι "σκούρα" γι' αυτούς.