17/09/2019
Λεγάμενοι BC 19 18 20 13 - 70 -
Hall of Fame 15 22 16 18 - 71 -

ΠισιΤΕΛΙΚΟ Hall of Fame!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι με πολλές ανατροπές και συγκλονιστικό φινάλε, η Hall of Fame κέρδισε τους Λεγάμενους με 70-71, με μεγάλο ήρωα τον Πισιτέλη με 2/2 βολές 3″ για το τέλος, ξεκινώντας με το δεξί το πρωτάθλημα της Elite League!

Οι Λεγάμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκαν με 10-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 19-15, χάρη σε 7 πόντους του Γκανιάτσα και 6 του Δασκαλόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής στα πρώτα λεπτά οι Σαραντόπουλος (5π), Σταυρόπουλος (3π) και Κριθαρούλας (3π).

Με 8 συνεχόμενους πόντους του Βαρβαρούση και τρίποντες βόμβες των Δημουλιά και Σιγάλα, η ομάδα του Κοτσαμπά ξέφυγε για πρώτη φορά στους 9, 30-21! Ωστόσο, η Hall of Fame αντέδρασε πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και με 6 πόντους του Κριθαρούλα, άλλους τόσους του Κατσιάμπη και 4 του Κοντογιάννη, έφερε το ντέρμπι σε απόλυτη ισορροπία, 37-37!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες είχαν εκ νέου μικρή υπεροχή και με προσωπικό show του Βαρβαρούση με 9 πόντους, 4 του Γκανιάτσα και τρίποντο του Σιγάλα, προηγούνταν με 57-53! Το δίδυμο Πισιτέλη – Σαραντόπουλου κράτησε κοντά στο σκορ τους Φημισμένους, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο 6. Σκορ τρίτης περιόδου 57-53!

Μέχρι 50″ για το φινάλε οι Λεγάμενοι έδειχναν πως θα πάρουν τη νίκη, καθώς με 5 πόντους του Δημουλιά και βοήθειες των Βαρβαρούση – Γκανιάτσα, προηγούνταν με 68-63, 50″ για το φινάλε. Ωστόσο, ο Σταυρόπουλος με 9 πόντους, ο Χόντος με δίποντο και ο Πισιτέλης με 2/2 βολές 3″ για τη λήξη, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να οδηγήσουν την Hall of Fame στη νίκη με 70-71!

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 17/45 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 21/55 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Λεγάμενων ο Βαρβαρούσης με 20 πόντους, έχοντας 3/7 βολές, 4/8 δίποντα και ¾ τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Hall of Fame ο Σαραντόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Λεγάμενοι (Κοτσαμπάς): Δημουλιάς 12 (2), Σιγάλας 10 (2), Βαρβαρούσης 20 (3), Σαμαρτζής 2, Βρεττάκος, Θρουβάλας, Γκανιάτσας 14 (1), Boboric 4, Δασκαλόπουλος 8

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάμπης 6 (1), Χόντος 4, Πισιτέλης 11 (1), Γκιόκας 2, Σαραντόπουλος 12, Σταυρόπουλος 15 (3), Δισακιάς 2, Κοντογιάννης 10, Κριθαρούλας 9

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα, με πολλές ανατροπές, μεγάλα σουτ και συγκλονιστικό φινάλε!