20/11/2019
Elapuse BC 9 15 6 15 - 45 -
Pistachios 13 11 11 14 - 49 -

Pistachios από ατσάλι!

Το βράδυ της Τρίτης 19, Νοεμβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, σε ένα πολύ δυνατό ματς με χαμηλό σκορ, οι Pistachios κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες με 49 – 45 της μαχητικής Elapuse.

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς από την αρχή του. Η Elapuse έβρισκε λύσεις με 5 πόντους του Μιγιόνη και δίποντο του Δεσύπρη, ενώ οι Pistachios με 5 πόντους του Μουρμούρη, Κοντογιάννη και Τσίτουρα είχαν προβάδισμα 7-9. Στην συνέχεια Δεσύπρης με τρίποντο και Βλαντής έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, αλλά γκολ φάουλ του Τσίτουρα και βολή του Μουρμούρη διαμόρφωσαν το 9 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο καλάθια από Πιτσικλή και Μιγιόνη για να απαντήσουν άμεσα Τσίτουρας , Μουρμούρης και Μαντζουρίδης (16 – 19). H Elapuse έπαιρνε το προβάδισμα με 4 πόντους του Μιγιόνη και δίποντο του Δεσύπρη, τα «φυστίκια» όμως με τρίποντο του Μαντζουρίδη και δίποντο του Σαρίδη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 22 – 24 σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Elapuse πέτυχε μόνο 6 πόντους με Δρίτσα, Βλαντή και Δεσύπρη, ενώ οι Pistachios με 5 πόντους του Γιαλελή, 4 του Φλίγκου και δίποντο του Κοντογιάννη πήραν διάφορα 7 πόντων (28 – 35).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν με δύο τρίποντες βόμβες του Δεσύπρη , ενώ ο Σαρίδης με δίποντο έγραψε το 34 – 37. Στην συνέχεια η Elapuse με δίποντο του Μιγιόνη και γκολ φάουλ του Δεσύπρη κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ, όμως Μουρμούρης, Τσίτουρας και Φλίγκος απάντησαν με τρία καλάθια για το 39 – 43. Και πάλι η ομάδα του Αναγνώστου κατάφερε να ισοφαρίσει με 4 πόντους του Μιγιόνη , αλλά ο Γιαλελής με δίποντο από την γωνία έκανε το 43 – 45. Οι Γηπεδούχοι είχαν κι άλλα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισαν με τον Πιτσικλή , όμως οι φιλοξενούμενοι με καθαρότερο μυαλό και καλάθια από Τσίτουρα και Λεμπούση διαμόρφωσε το τελικό 45 – 49 που της έδωσε την τρίτη νίκη τους σε τέσσερα παιχνίδια στον πρώτο όμιλο της Μaster.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μουρμούρης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Elapuse είχε 16 – 43 δίποντα, 3– 27 τρίποντα, 4 – 6 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη. Οι Pistachios είχαν 20 – 46 δίποντα, 2 – 20 τρίποντα, 3 – 10 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Elapuse (Αναγνώστου): Πιτσικλής 4( 10ρ.), Βλαντής 3 (9ρ.), Μιγιόνης 20 (12ρ.), Ψιλιανός, Μπουγιούκας, Δρίτσας 2 (8ρ.), Αναγνώστου, Δεσύπρης 16(3ρ.).

Pistachios (Κοντογιάννης): Μαντζουρίδης 5, Παπακαλοδούκας, Σαρίδης 5 (3κλ.), Λεμπούσης 2 (3κλ.), Μουρμούρης 10 (3ασ.), Γιαλλελής 6, Φλίγκος 6, Κοντογιάννης 4, Τσίτουρας 11 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι κρίθηκε στο τέλος οπότε η αγωνία παρέμενε έκδηλη!