12/01/2024
Pistachios 12 20 11 11 - 54 -
Πι Stoli α 11 10 15 12 - 48 -

Οι Pistachios τραγουδάνε ακόμα!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το πρωτάθλημα της Master League, οι Pistachios όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, νίκησαν τα Πιstolia με σκορ 54-48, κάνοντας σαφές ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους, ενόψει της  προσπάθειας που θα κάνουν για να σώσουν τη χρονιά!

Το ξεκίνημα έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12–11. Οι Τάλαρος και Τσίτουρας είχαν από 3 πόντους έκαστος, ενώ 6 είχε ο εξαιρετικός Φακοπουλίδης!

Στη συνέχεια τα πράγματα στο παρκέ της Basketaki Arena άλλαξαν άρδην. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα και με τον νεοαποκτηθέντα Καραγρηγορίου(5π) να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας διψήφια διαφορά πόντων διαφορά με σκορ 32-21!

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στα Πιstolia, καθώς το κέρδισαν με το επιμέρους 11-15! Ο Τάλαρος για ακόμη μία φορά επιβεβαίωσε ότι συγκαταλέγεται στους καλύτερους σέντερ της κατηγορίας, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 5 πόντους, ενώ το ίδιο ακριβώς είχε Κεφαλιανός από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 43–36.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 54-48!

Betsson MVP ο Γιάννης Τάλαρος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Φακοπουλίδης είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/52 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 6/12 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/36 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κοψίματα  και 11 λάθη.

Pistachios(Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης 4, Βουρλίτης 4, Γονιδάκης 2, Καραγρηγορίου 8, Κοντογιάννης 7, Σολδάτος 6, Τάλαρος 16, Τσίτουρας 5, Φλίγκος 2.

Πιstolia (Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 5, Γ.Ιωαννίδης 6, Ρ.Ιωαννίδης 9, Κεφαλιανός 9, Κωνσταντινίδης 4, Παπαδιονυσίου, Φακοπουλίδης 15.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Τάλαρου!