19/04/2023
Fioretsina Salonica 24 24 26 20 - 94 -
Kamptzida lizards 14 25 17 19 - 75 -

Πειστικη εμφάνιση από τους Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά με τον Μιλκούδη και τον Ταξιλταρίδη να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Kamptzida Lizards μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και παρά τις προσπάθειες του Ζαγαρτζιλή και του Αρβανίτη, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-14.

Οι Kamptzida Lizards ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και με τις όμορφες συνεργασίες του Λίγκου και του Αλέξανδρου Πεφτιτσέλη τιμώρησαν την χαλαρή άμυνα των αντιπάλων τους. Οι Fioretsina Salonica αντέδρασαν με τον Τετράδη να παίρνει φωτιά και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο κρατώντας την διαφορά για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το 48-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Fioretsina Salonica μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και συνέχιαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Τετράδη, τον Τζάμο και τον Παπαδόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Kamptzida Lizards απάντησαν με τα καλάθια του Τσερέλη και του Λίγκου, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 74-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι Kamptzida Lizards εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορα με τα καλάθια του Αλέξανδρου Πεφτιρσέλη και του Λίγκου, όμως οι Fioretsina Salonica με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να πάρουν την νίκη με το τελικό 94-75.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Διονύδης Τετράδης με 27 πόντους, 8 ριμπαουντ και 7 ασσιστ.

Για τους Kamptzida Lizards ξεχώρισε ο Ιωάννης Λίγκος με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης, Μιλκούδης 25(3), Τζάμος 8, Θεοδοσίου 2, Παπαδόπουλος 11(1), Τετράδης 27(6), Χαριτίδης 3, Ταξιλταρίδης 14(1), Χαϊτλής 4, Πυδαράκης.

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 5(1), Λίγκος 28(3), Πεφτιτσέλης Α. 14(2), Αποστόλου 2, Αρβανίτης 8, Τσερέλης 18(2), Πεφτιτσέλης Ι.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Kamptzida Lizards στο παρκέ, καθώς δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.