13/05/2022
Στιφάδο Bulls 15 25 8 17 - 65 -
New World Fix 16 5 16 16 - 53 -

Πιστοί στα μεγάλα ραντεβού οι Στιφάδο Bulls!

Στο Betsson Final Four της Elite League προκρίθηκαν χθες οι Στιφάδο Bulls, καθώς στο τρίτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά, κέρδισαν εύκολα τους New World Fix με 65-53 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι New World Fix, καθώς με 6 πόντους του Ζωιτού, 5 του Σιάποντη και 3 του Diallo, προηγήθηκαν με 6-12 και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-16. Ο Ρωμοσιός και ο Μυστιλόγλου με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Πρόκος.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Στιφάδο Bulls κυριάρχησαν κατά κράτος σε όλους τους τομείς και με 8 πόντους του Πρόκου, 6 του Μυστιλόγλου και 4 του Ρωμοσιού, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 40-21. Μοναδικός διασωθέντας των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ο Κανελλόπουλος με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γαλανού έσφιξε την άμυνά του και με 6 πόντους του Diallo και τρίποντο του Τσεκουρλούκη, μείωσε στους 11, 48-37. Την ομάδα του Κοσμίδη διατήρησαν μπροστά με διψήφια διαφορά οι Ρωμοσιός (4π), Πολίτης και Μυστιλόγλου. Σκορ τρίτης περιόδου 48-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ταύροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με εύστοχες προσπάθειες των Πρόκου και Ρωμοσιού, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-53! Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα να απειλήσουν τον αντίπαλο οι New World Fix, ωστόσο δεν τους ήταν αρκετοί οι πόντοι που σημείωσαν οι Σιάποντης και Ζωιτός.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 21/47 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 18/43 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/2 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Diallo με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Πρόκος 19 (5), Τσελεμπής 5, Μυστιλόγλου 14, Ρωμοσιός 12, Καττής 4, Νικολετάκης 2, Jay Jay 2, Ρουμελιώτης 3 (1), Πολίτης 4

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης 2, Ζωιτός 13, Diallo 12, Κανελλόπουλος 6, Σιάποντης 13 (2), Μπερδεμπές 2, Τσεκουρλούκης 3 (1), Κιτσαντάς 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Στιφάδο Bulls!