09/07/2020
New York Fix 15 10 5 9 5 44 -
Πι Stoli α 8 12 3 16 9 47 -

ΠιStoliA στην παράταση!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς, τα ΠιStoliA κέρδισαν στην παράταση τους New York Fix με 44-47 για την 22η και τελευταία αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι New York Fix, καθώς με τρίποντα των Καλπακίδη – Κολέτσου και βοήθειες των Σεΐζη, Αθανασόπουλου, Παύλου και Χαμπεσή, προηγήθηκαν με 15-8. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους πέτυχαν οι Ντάσκαρης, Βούλγαρης, Ρωμανός Ιωαννίδης και Λιόλιος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους και με πρωταγωνιστή τον Κουτούζο με 6 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 25-20. Τα ΠιStoliA κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Λιόλιος, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Φτωχό ήταν το θέαμα που παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι που βόλεψε τους New York Fix, αφού με 5 πόντους του Παναγόπουλου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 30-23. Μόλις 3 πόντους σημείωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τον Λιόλιο να σκοράρει 2 και τον Κοσμά 1/2 βολές. Σκορ τρίτης περιόδου 30-23!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα ΠιStoliA έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 5 πόντους του Λιόλιου και βοήθειες των Ντάσκαρη, Ρωμανού Ιωαννίδη και Χάρη Παπαδιονυσίου, έστειλαν το ματς στην παράταση, 39-39. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αθανασόπουλος (3π), Παναγόπουλος, Παύλου και Κουτούζος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το ματς άναψε με τις αποβολές των Καλπακίδη, Χαμπεση και Γιώργου Ιωαννίδη, με τα ΠιStoliA να φτάνουν στη νίκη με 44-47, έπειτα από 5 πόντους του Ρωμανού Ιωαννίδη και 3 του Ντάσκαρη. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους Fix στην παράταση έβαλε ο Αθανασόπουλος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ντέρμπι έχοντας 11/23 βολές, 12/41 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 16/27 βολές, 11/44 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Παναγόπουλος με 7 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και ¼ τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τα ΠιStoliA ο Βούλγαρης με 4 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/6 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, υπέπεσε σε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

New York Fix (Σεΐζης): Χριστοδούλου 1, Σεΐζης 3, Παναγόπουλος  7 (1), Παύλου 4, Αθανασόπουλος 9, Κουτούζος 10, Καλπακίδης 3 (1), Χαμπεσής 4, Κολέτσος 3 (1)

ΠιStoliA (Λιόλιος): Ιωαννίδης Ρ. 13, Ιωαννίδης Γ. 1, Ντάσκαρης 7, Γιαννουλάκης, Λιόλιος 18 (2), Παπαδιονυσίου Χ. 3 (1), Παπαδιονυσίου Δ., Βούλγαρης 4, Κοσμάς 1

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη, παρά το γεγονός πως το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο!