28/09/2022
Spacers 7 2 11 18 - 38 -
Leathal Pistols 17 17 12 23 - 69 -

Pistols για φίλημα!

Οι Pistols ξεκίνησαν την κυριαρχία τους από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα καθώς παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους πετυχαίνοντας 17 πόντους την ίδια στιγμή που οι ελάχιστες καλές επιθέσεις των Spacers τους απέφεραν μόνο 7 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως θα είναι αυτό που αποδειχθεί καταστροφικό για τους Spacers οι οποίοι θα μπορέσουν να πετύχουν μόνο 2 πόντους , ενώ οι Pistols χάρης στον Μιχέλη θα μπορέσουν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους βάζοντας πλέον για τα καλά τους γηπεδούχους με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί για τους Pistols θα πέσουν αρκετά και εκεί είναι που οι Spacers θα εκμεταλλευτούν αυτή την χαλαρότητα και με πρωταγωνιστή τον Μπουρούδη θα μπορέσουν να πάρουν μια ανάσα και να πλησιάσουν κάπως στο σκορ.

Η ζημιά όμως έχει ήδη γίνει και παρόλο το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο οι Spacers δεν μπορέσουν να πετύχουν αυτό που ήθελαν και έτσι οι Pistols με τον Ψάλτη θα σφραγίσουν το παιχνίδι κάνοντας έτσι την πρώτη νίκη για την φετινή χρονιά με τελικό σκορ 38-69.

Άξιος MVP του πρώτου αγώνα είναι ο Θεμιστοκλής Μιχέλης ο οποίος πέτυχε 22 πόντους , πήρε 6 ριμπάουντ και έκλεψε 6 φορές την μπάλα.

Ενώ για την ομάδα των Spacers άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Μπουρούδης ο οποίος έβαλε 15 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Spacers: Κωνσταντινίδης 4 , Μαυρίδης 2 , Μασμανίδης Γ. , Παπαγεωργίου 4 , Μίμης 4 , Κελέσογλου 8 (2) , Μπουρούδης 15 (2) , Τζίγκας 1 , Ματιάκης , Σταμούλης , Μασμανίδης Ι.

Pistols: Μιχέλης 22 , Καραγκιαούρης 11 (1) , Ψάλτης 15 (3) , Πρωτογερόπουλος 2 , Αγτζίδης 8 (2) , Ρωσσίδης 8 (1) , Κάλλιας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση και η αποτελεσματικότητα των Pistols!