01/10/2023
Kavlanta Hawks 12 13 8 2 - 35 -
Destroyed Pistons 16 16 13 14 - 59 -

Pistons ναι, Destroyed όχι!

Με όπλο την πληρότητά τους, οι Destroyed Pistons κέρδισαν τους Kavlanta Hawks με 35-59 για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League, παίρνοντας έτσι το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Destroyed Pistons στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Μητσογιάννη, 5 του Μπίτζιου και τριποντάκι του Σπανόπουλου, προηγήθηκαν με 10-16. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βιδάλης, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχε ο ίδιος και ο Τζώρτζης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Μπίτζιου, 5 ποντοθς του Ρεκουνιώτη και τρίποντο του Καρατσίκου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 16-26, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 25-32. Τους Kavlanta Hawks κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι που πέτυχε ο Βιδάλης, 4 είχε ο Πεντάρης και 2 ο Βλασταρίδης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 5 νέους πόντους Ρεκουνιώτη, τρίποντο του Καρατσίκου και έμμεσο τρίποντο του Μητσογιάννη, τα "Πιστόνια" ξέφυγαν στους 15, 25-40. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα "Γεράκια", με τον Τζώρτζη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 33-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Destroyed Pistons είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ρεκουνιώτη, Μπίτζιο, Σπανόπουλο, Σαχινίδη και Θηβαίο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 35-59. Για τους Kavlanta Hawks στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε μόνο ο Κολυβάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 12/40 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 14/34 δίποντα και 9/31 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 7 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Destroyed Pistons ο Μπίτζιος με 14 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Βιδάλης 3 (1), Βλασταρίδης 4, Κολυβάς 3, Μπόικο 2, Νικολάου 2, Πεντάρης 4 (1), Τζώρτζης 7

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Θηβαίος 2, Κάππας 5, Καλογερόπουλος 1, Καρατσίκος 6 (2), Μητσογιάννης 9, Κατσαμακλής, Μπίτζιος 14 (3), Ρεκουνιώτης 15 (3), Σαχινίδης 2, Σπανόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Pistons από την περιφέρεια!