21/01/2024
Alepoudiarides BC 10 12 11 19 - 52 -
La Bola De Papel 11 15 17 15 - 58 -

Με το πλάνο του Αβούρη η La Bola!

Με τον Αβούρη να οργανώνει άψογα το παιχνίδι από τον πάγκο, η La Bola De Papel κατάφερε να κερδίσει τους Alepoudiarides με 52-58 και με την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής παραμένει σταθερά σε τροχιά playoff στο τρίτο όμιλο της Evolution League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την La Bola De Papel να βρίσκει ρυθμό στα μισά της περιόδου και με 5 πόντους του Καρατζά, 4 του Παληού και καλάθι του Μιχάλη Τσουκάλη, προηγήθηκε με 10-11. Ο Αϊβατόγλου με 4 πόντους και οι Πετράκης - Παυλάκος με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Barea, 5 του Μιχάλη Τσουκάλη και τρίποντο του Καρατζά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26. Τους Alepoudiarides κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Πατάκα, με τους Γιουβανάκη, Πετράκη και Παυλάκο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αβούρη είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Μιχάλη Τσουκάλη, 6 του Καρατζά και 5 του Barea, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 33-43. Το δίδυμο Παυλάκου - Αϊβατόγλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση της παρέας του Ντίμπρα με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Ισπανοί" διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Barea με 11 πόντους, έφτασε δίκαια στη νίκη με 52-58. Πάλεψαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι "Foxes" για την ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Χατζηαντωνιάδη, Αϊβατόγλου, Πατάκα, Παυλάκου και Πετράκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/20 βολές, 16/43 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/20 βολές, 18/50 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τους Alepoudiarides ο Αϊβατόγλου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP της La Bola de Papel ο Barea με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Alepoudiarides (Ντίμπρα): Αϊβατόγλου 13, Βιολιδάκης, Γιουβανάκης 2, Παρδακίδης, Κουτσάγιας, Πατάκας 9 (2), Παυλάκος 13 (3), Πετράκης 9, Χατζηαντωνιάδης 6, Χατζηδημητρίου

La Bola de Papel (Αβούρης): Barea 20, Martin, Βιδάλης 1, Καρατζάς 16 (2), Παληός 5, Τσουκάλης Μ. 16 (1), Τσουκάλης Π.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Barea!