26/03/2024
Capital Con-Trolls 10 23 15 8 - 56 -
Ellinoroston Celtics 2 14 14 15 - 45 -

Στα playoff οι Capital Con-Trolls!

Το τελευταίο εισιτήριο για τους 32 της D2-League από τον τρίτο όμιλο πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Capital Con-Trolls, καθώς για την 23η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Ellinoroston Celtics με 56-45 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Proboraptors!

Με τον Πατρό να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Κιούση να προσθέτει 2, οι Capital Con-Trolls προηγήθηκαν με 10-2 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Γουρνέλος στα μισά του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ellinoroston Celtics έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 6 πόντους του Μαλτέζου, αλλά και έμμεσο τρίποντο του Γουρνέλου, πλησίασαν στον πόντο, 14-13. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με 6 νέους πόντους του Πατρού, 6 του Αναστάση Μαρζάβα, 4 του Τυχόπουλου και buzzer beater τρίποντο του Μπουρνάζου, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 33-16!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Capital Con-Trolls είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +21, και τελικά με ηγέτη τον Μπουρνάζο με 11 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 48-30. Τους πράσινους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γουρνέλος, Μαλτέζος και Πιρπίρογλου με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι κόκκινοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μπουρνάζου, Αναστάση Μαρζάβα και Παναγιώτη Μαρζάβα. Για τους Ellinoroston Celtics στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πιρπίρογλου, Νικολαΐδης, Μαλτέζος και Παπαϊάκος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά από τους 23 πόντους!

Betsson MVP των Capital Con-Trolls ο Παναγιώτης Μαρζάβας με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Ellinoroston Celtics ο Γουρνέλος με 9 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 4/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Π.): Δρόσος, Κιούσης 4, Μαρζάβας Α. 8 (1), Μαρζάβας Π. 6, Μπουρνάζος 19 (3), Πατρός 14, Τυχόπουλος 5

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γουρνέλος 9, Μαλτέζος 12, Νικολαΐδης 5, Παπαϊάκος 4, Πιρπίρογλου 11 (3), Τσιουμάρης 2, Φυλακτός 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Capital Con-Trolls!