25/03/2024
Meracles 16 16 13 20 - 65 -
Iguana Pacers 8 18 35 17 - 78 -

Έχουν και playoff οι Iguana Pacers!

Στις 16 καλύτερες ομάδες της Master League βρίσκονται από χθες το βράδυ οι Iguana Pacers, καθώς για την 21η αγωνιστική του τρίτου ομίλου κέρδισαν τους Meracles με 65-78 και θα αντιμετωπίσουν τους Gangsters!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν οι Meracles στο ξεκίνημα του ντέρμπι, καθώς με 7 πόντους του Σκλάβου, 4 του Τραφαλή και έμμεσο τρίποντο του Σκιαθίτη, προηγήθηκαν με 16-8. Ο Παπαζαχαρίου με ένα τρίποντο, ο Γεωργίου με έμμεσο τρίποντο και ο Στρατομήτρος με 2/2 βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Iguana Pacers βρήκαν τα πατήματά τους και με 8 πόντους του Στρατομήτρου, 4 του Γιαννόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Γεωργίου, κατάφεραν μέσα σε τρία λεπτά να μειώσουν στον πόντο, 21-20. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Σκλάβος ήταν ασταμάτητος και με 10 δικούς του πόντους και 4 του Γουλανδρή, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-26!

Με 4 νέους πόντους του Τραφαλή, τρίποντο του Αυγουλή και καλάθι του Γουλανδρή, οι Meracles βρέθηκαν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +9, 41-32. Κάπου εκεί οι Iguana Pacers σεληνιάστηκαν, αφού με 14 πόντους του Στρατομήτρου, 11 του Γεωργίου, 6 του Γιαννόπουλου και 4 του Μοσχέτα, έτρεξαν 29-4 επιμέρους σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 45-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Φαρούπου δεν έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Γεωργίου, Μοσχέτα και Γιαννόπουλου, έφτασε εύκολα στη νίκη με 65-78. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Σκλάβος με τους 14 πόντους που πέτυχε.

Πολυτιμότερος των Meracles ο Σκλάβος 35 πόντους (double-double), έχοντας 10/12 βολές, 8/20 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Iguana Pacers ο Γεωργίου με 24 πόντους (double-double), 7/8 βολές, 7/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Meracles (Αυγουλής): Γουλανδρής 10, Αυγουλής 3 (1), Μαλακατές, Μακρής, Γερεουδάκης, Σκιαθίτης 6 (1), Σκλάβος 35 (3), Τραφαλής 11

Iguana Pacers (Φαρούπος): Γεωργίου 24 (1), Μοσχέτας 12, Γιαννόπουλος 12, Στρατομήτρος 24 (6), Παλάσκας, Παπαζαχαρίου 6 (2), Φαρούπος

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα των Pacers στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και κρίθηκε το παιχνίδι!