12/11/2019
Χλατς 14 9 17 14 - 54 -
Flood BC 14 22 10 23 - 69 -

«Πλημμύρα» δύο δεκαλέπτων!

Οι Flood κυριάρχησαν στο δεύτερο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτό αρκούσε για να τους δώσει τη δεύτερη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development 2 League (2-1), με τους Χριστοφίλη, Σταματόπουλο και Γρηγορακάκη να ξεχωρίζουν απέναντι στους Τόμας Ράζνυ και Τριανταφύλλη, οι οποίοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους Χλατς στο παιχνίδι και έμειναν στο 0-3.

Η κατάσταση στην πρώτη περίοδο συνολικά ήταν ισορροπημένη, με τους Γρηγορακάκη, Παπαϊωάννου, Σταματόπουλο και Χριστοφίλη να βάζουν αρχικά μπροστά την «Πλημμύρα», αλλά τους Χλατς να βρίσκουν τρόπο να πλησιάσουν και να ισοφαρίσουν σταδιακά, με τους Τόμας Ράζνυ, Τριανταφύλλη, Κολυβά, Σπέγκα και Πατέρα, στο 14-14.

Από την αρχή της δεύτερης περιόδου άρχισαν να ξεφεύγουν οι «μπλε» και οι Σταματόπουλος, Χριστοφίλης έβρισκαν εύκολα διαδρόμους και κενά στην αντίπαλη άμυνα, δίνοντας προβάδισμα 13 πόντων στους φιλοξενούμενους με τη λήξη του ημιχρόνου (23-36), έχοντας από την άλλη τους «πετρόλ» να μένουν σχεδόν οκτώ λεπτά χωρίς πόντο και τους Τόμας, Τριανταφύλλη, Κολυβά να τους «ξυπνάνε» πριν ανοίξει πολύ η διαφορά.

Μπαλάνης και Τόμας Ράζνυ κέρδισαν μονομαχίες κάτω από το καλάθι για τους Χλατς στο τρίτο δεκάλεπτο και με υπομονή έφεραν πάλι την απόσταση στους 6 πόντους με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού (40-46), με τους Flood να δυσκολεύονται σε εκείνο το διάστημα και να σκοράρουν περισσότερο με βολές από Βλάχο και Καραχάλιο.

Τελικά ο έλεγχος έμεινε στα χέρια των «μπλε», αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Χριστοφίλης και Γρηγορακάκης ήταν… άπιαστοι και με βοήθειες από Σταματόπουλο, Αλικανιώτη και Βλάχο έφτασαν στο 54-69 που έδωσε στους… νέους το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα, ενώ οι Χλατς έβγαλαν μια κούραση προς το τέλος και δεν έφτασαν τα σουτ των Τόμας, Μπαλάνη και Ραβάνη για να αλλάξουν κάτι.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μανώλης Χριστοφίλης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Περικλής Τριανταφύλλης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά οι «πετρόλ» είχαν 17/41 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 8/12 βολές, 33 ριμπάουντ (11-22), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 λάθη, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 24/41 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 12/20 βολές, 30 ριμπάουντ (8-22), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα και 11 λάθη.

Χλατς (Κολυβάς): Τ. Ράζνυ 15, Τριανταφύλλης 11, Μπαλάνης 9, Πατέρας 7, Κολυβάς 7, Ραβάνης 3, Σπέγκας 2, Ρ. Ράζνυ, Φέτσιος

Flood (Σταματόπουλος): Χριστοφίλης 19, Σταματόπουλος 16, Γρηγορακάκης 12, Καραχάλιος 8, Βλάχος 6, Παπαϊωάννου 4, Αλικανιώτης 4

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα των Flood σε αρκετά διαστήματα του ματς, όπου πατούσαν γκάζι, έβγαζαν αιφνιδιασμούς και δεν άφησαν περιθώριο επιστροφής στους Χλατς.