27/11/2019
Teddyboyz 14 16 11 19 - 60 -
Το Τρίτο Φύλο 13 20 9 9 - 51 -

Πλησίασαν κορυφή οι Teddyboyz.

Ακόμη μία νίκη, την τρίτη φετινή τους στο πρωτάθλημα, πέτυχαν οι Teddyboyz με σκορ 60-51 επί του Τρίτου Φύλου και πλέον απέχουν ελάχιστα από την πρώτη θέση του ομίλου τους στη Development2. Η ομάδα του Μπαλαδήμα, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου της, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τα πρώτα λεπτά οι Teddyboyz προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να ελέγξουν τον ρυθμό, όμως παρότι προηγήθηκαν με 9-6, δεν τα κατάφεραν. Το Τρίτο Φύλο είχε απαντήσεις, κυρίως μέσα από τη ρακέτα, με Καρυτιανό και Καστρίνιο και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (14-13).

Μάλιστα, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν (14-15) και να οδηγήσουν εκείνοι την… κούρσα (21-23). Οι Teddyboyz απάντησαν με προσωπικές προσπάθειες του Γ. Ροντογιάννη, ο οποίος όμως ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση. Έτσι, το Τρίτο Φύλο συνέχισε να έχει το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με +3 (30-33).

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου. Ναι μεν οι δύο ομάδες δεν σκόραραν με την ίδια συχνότητα, αλλά το Τρίτο Φύλο είχε τον τρόπο να παραμένει σε θέση οδηγού (32-39). Οι Teddyboyz απάντησαν με ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν προς στιγμήν με 41-39, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν πολύ γρήγορα το προβάδισμα (41-42).

Όλα αυτά μέχρι την τέταρτη περίοδο, αφού εκεί, οι Teddyboyz γύρισαν τον διακόπτη και μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα, «εγκλώβισαν» τον αντίπαλο και την ίδια στιγμή έτρεξαν επιμέρους 14-3, σε διάστημα επτά λεπτών που τους έφερε στο +10 (55-45). Το Τρίτο Φύλο έψαξε αντίδραση, όμως δεν είχε το καθαρό μυαλό και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα, με τους Teddyboyz να πανηγυρίζουν τη νίκη (60-51).

Οι Teddyboyz τελείωσαν το ματς με 12-40 δίποντα (30%), 7-25 τρίποντα (28%), 15-23 βολές (65.2%), μάζεψαν 37 ριμπάουντ (14-23), μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Από την άλλη πλευρά, το Τρίτο Φύλο είχε 19-46 δίποντα (41.3%), 3-24 τρίποντα (12.5%), 4-16 βολές (25%), 48 ριμπάουντ (19-29), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 14 λάθη.

Teddyboyz (Μπαλαδήμας): Βγενόπουλος 22, Παπαγεωργίου, Ροντογιάννης Γ. 13 (9ρ., 3 ασίστ), Ροντογιάννης Β. 12, Ιβόπουλος 5 (10ρ.), Δεδόγλου, Βαλλιάνος 6, Μπαλαδήμας, Δεμερτζής, Μουστάκας 2.

Το Τρίτο Φύλο (Παντελής): Παντελής, Δεληγιάννης 6, Κώνστας 11 (8ρ. 4 ασίστ), Καστρίνιος 10 (9ρ.), Γεωργάκης 2, Καβαλλιεράτος 11 (8ρ.), Σεβαστόπουλος 2, Τσανικίδης 7, Καρυτιανός 2.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Teddyboyz δεν το έβαλαν κάτω, αλλά και η αντίδραση τους στην τέταρτη περίοδο.

Τι δεν μας άρεσε: Η «κατάρρευση» του Τρίτου Φύλου στην τέταρτη περίοδο και το 3/24 τρίποντα.