29/10/2022
Puronto Raptors 12 14 7 16 - 49 -
The Roots 14 8 13 12 - 47 -

Πλήγωσε τους Roots ο Κατής!

Δεύτερο συνεχόμενο και τρίτο συνολικά ροζ φύλλο αγώνα για τους Puronto Raptors στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την έκτη αγωνιστική λύγισαν στο φινάλε τους Roots με 49-47 στο κλειστό του Περιστερίου!

Με όπλο την περιφέρεια και τους Λουλουργά - Λαγωνικάκο να ευστοχούν από δύο φορές έξω από την γραμμή των 6,75μ, οι Roots προηγήθηκαν με 12-14. Ο Κατής με 5 πόντους και ο Κουλούρης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Puronto Raptors έσφιξαν την άμυνά τους και με δύο τρίποντα του Βασιλακόπουλου και 4 πόντους του Μπελάλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 26-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λαγωνικάκος, Ζαμπάρας και Αργυράκης.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Λαγωνικάκου και βοήθειες των Θοδωρή Ανδραβίζου, Αργυράκη και Ζαμπάρα, η παρέα του Σοκολάκη βρέθηκε για δεύτερη φορά στο +5, 30-35. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 33-35, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βασιλακόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Βουτσινός. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 33-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Puronto Raptors ήταν καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Κουλούρη, Κατή, Μπελάλη και Βασιλακόπουλου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 49-47. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα οι Roots, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Θοδωρή Ανδραβίζου, Παναγιώτη Ανδραβίζου και Ζαμπάρα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/21 βολές, 13/50 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 9/31 δίποντα και 7/37 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Puronto Raptors ο Κουλούρης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές και 4/13 δίποντα. Πολυτιμότερος των Roots ο Λαγωνικάκος με 15 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Puronto Raptors (Κατής): Βασιλακόπουλος 11 (3), Γεωργάτης 3, Δεριζιώτης 3, Κατής 10, Μπελάλης 6, Κουλούρης 13, Βουτσινός 3

Roots (Σοκολάκης): Λαγωνικάκος 15 (5), Ίντας, Σοκολάκης, Ανδραβίζος Π. 2, Λουλουργάς 6 (2), Ανδραβίζος Θ. 9, Γούλας 2, Αργυράκης 4, Ζαμπάρας 9

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του ντέρμπι!