16/12/2019
Phoenix Bums 18 10 7 16 - 51 -
Dilaveri 18 12 15 20 - 65 -

Πλήγωσε την παλιά του αγάπη ο Γόντικας!

Αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος, το Dilaveri συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική επικράτησε των Phoenix Bums με 51-65 και έκανε το 6/6, παραμένοντας μόνο πρώτο στην κορυφή!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, αφού οι δύο ομάδες μπήκαν καυτές στο παρκέ και το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 18-18. Για τους Phoenix Bums τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Βερώνης (6π), Αβαρκιώτης (4π), Κοβάτσος (3π) και Λάσπας (3π), ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Μούτσος (6π), Γόντικας (4π) και Δουλουγέρης (3π).

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με το Dilaveri να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-30, χάρη σε 4 πόντους του Γόντικα και νέο έμμεσο τρίποντο του Μούτσου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην δεύτερη περίοδο οι 7 πόντοι του Μοίρα και οι 3 του Μοσκόφογλου.

Με 3 πόντους του Κοβάτσου και δίποντο του Αβαρκιώτη, οι Αλήτες προσπέρασαν στο πρώτο δίλεπτο της επανάληψης με 33-30. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου η ομάδα του απόντα Καζέρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Δουλουγέρη – Καλλιμάνη να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 35-45!

Έχοντας πάρει φορά από το τρίτο δεκάλεπτο, το Dilaveri έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη με 51-65 , έπειτα από 6 πόντους του Καλλιμάνη, 5 νέους του Γόντικα, 4 του Μούτσου και τρίποντο του Βογιατζάκη. Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του τελευταίου δεκαλέπτου να βρουν ρυθμό οι Phoenix Bums και έτσι ήρθε η τρίτη ήττα, με τους Λάσπα και Αβαρκιώτη απλά να μαζεύουν την διαφορά με τα τέσσερα τρίποντα που έβαλαν.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 11/22 βολές, 8/31 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/16 βολές, 22/45 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 17 λάθη.

Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Αβαρκιώτης με 12 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Mvp για το Dilaveri ο Γόντικας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 6/15 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης 8 (2), Μοσκόφογλου 5, Παπαντωνίου 3 (1), Μπαλτζόγλου, Μοίρας 7 (1), Αβαρκιώτης 12 (2), Κοβάτσος 10, Λάσπας 6 (2)

Dilaveri (Σιβίλιας): Πουπάκης, Σιβίλιας 2, Γόντικας 16, Παρούσης 6, Καλλιμάνης 14 (1), Μούτσος 15, Δουλουγέρης 8 (2), Βογιατζάκης 4 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο του Dilaveri, όπως και το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!