21/04/2024
Φιορετσίνα 18 17 17 17 - 69 -
Αρειανοί 13 11 13 16 - 53 -

Πλήρης και καλύτερη η Φιορετσίνα!

Ο Κιουμουρτζής από τους Αρειανούς έδωσε πραγματικές... μάχες σε άμυνα και επίθεση, με τον Γεωργακόπουλο να βγάζει την μπόλικη ποιότητα που έχει σαν παίκτης! Ο Λεωνάκης με το που πάτησε παρκέ, έδωσε σκορ, έδωσε λύσεις καθώς και την απαραίτητη βοήθεια στον Μακρυγιάννη, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-13 μπροστά. Ο Καράλας ήρθε από τον πάγκο και αποτέλεσε την κόλα σε ό,τι έκανε η γηπεδούχος ομάδα, με τον Γεωργακόπουλο να απαντά ξανά, αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει το 35-24 με τον οποίο βρέθηκε πίσω η ομάδα του, παρά και τις προσπάθειες του Λάγιου.

Η "Τσίνα" άκουσε τον Στασινόπουλο, έτρεξε και με τους Καράλα και Μαυριδη στο ανοιχτό γήπεδο έδειξε πως έλεγχε τον αγώνα! Ο Κιουμουρτζής ήθελε να... αμφισβητήσει την κυριαρχία στα ριμπάουντ, τρύπωσε παράλληλα στην άμυνα των γηπεδούχων και παράλληλα με τον παθιασμένο Μαυρογιαννάκη, έκαναν την προσπάθειά τους να μειώσουν, αλλά όχι παραπάνω από το 52-37 που έκλεισε η περίοδος. Η συνέχεια ήταν ακριβώς όπως και τα υπόλοιπα 3 δεκάλεπτα, με την Φιορετσίνα να μη βρίσκει πρόβλημα για να κρατήσει τη διαφορά και το προβάδισμα, με τον αγώνα να κλείνει στο 69-53!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μακρίδης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σπύρος Γεωργακόπουλος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.