01/02/2023
Zita Group 13 2 7 10 - 32 -
Λύκοι 6 14 10 12 - 42 -

Πλησίασαν την τετράδα οι Λύκοι!

Αν και δεν έπιασαν καλή απόδοση, οι Λύκοι κέρδισαν δύσκολα την μαχητική Zita Group με 32-42 στο κλειστό του ΣΕΦ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League και με το έκτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα έπιασαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τους Kavlanta Hawks!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Zita Group στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κανετάκη, 4 του Κασσαμπιάν και καλάθι του Ζήκουλη, προηγήθηκε με 13-6. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πάτρα, Σάββα και Κούβελα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Λύκοι έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Αρβανίτη και Πάτρα να ξεχωρίζουν με 3 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 13-20. Το σκορ του πρώτου μέρους, 15-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κανετάκης, πετυχαίνοντας το μοναδικό καλάθι της ομάδας του.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο +8, 22-30, χάρη σε δύο τρίποντα του Σταυρινούδη. Ο Κανετάκης με 7 πόντους ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του Ζήκουλη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 22-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Κούβελα, Κουρούβανη, Σταυρινούδη και Πάτρα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 32-42. Για την Zita Group στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κανετάκης, Τσουπάκης και Βήχος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/10 βολές, 11/35 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 13/47 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος της Zita Group ο Κανετάκης με 18 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές,, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Λύκων ο Σταυρινούδης με 10 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Zita Group (Ζήκουλης): Λιώλης 3 (1), Κανετάκης 18 (2), Κασσαμπιάν 4, Ζήκουλης 2, Παπαπέτρου, Τσουπάκης 2, Βήχος 3, Καραμπουρούνης

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 8, Αρβανίτης 3 (1), Κουρούβανης 4, Σταυρινούδης 10 (2), Κούβελας 6, Χαροκόπος 2, Δρόσος, Σάββας 3, Χαραλαμπίδης 3, Καρακώστας 3

Τι μας άρεσε: Τόσο η βελτίωση της Zita Group, όσο και η άμυνα των Λύκων!