17/09/2023
Αμόκ 13 11 16 12 - 49 -
Most Wanted 12 18 9 31 - 70 -

Πληρότητα και νίκη για τους Most Wanted!

Εκμεταλλευόμενοι το βάθος του πάγκου τους και συνάμα τις πολλές απουσίες της Αμόκ, οι Most Wanted ξεκίνησαν με  το δεξί τον 15ο όμιλο του Basketaki Cup, επικρατώντας με 52-70 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Αμόκ να προηγείται με 13-12, χάρη σε τρίποντα των Fisherman και Τσατσάνη. Ο Κουσάκης και ο Μπλιθικιώτης με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Most Wanted ανέβασαν στροφές και με 9 πόντους του Βελτσίστα, δύο τρίποντα του Καραμασιώτη και έμμεσο τρίποντο του Παπαδόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 24-30. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Κελεπούρη και τα δίποντα των Αβαρκιώτη - Γραμματικού.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Κελεπούρη και 6 του Τσατσάνη, η Αμόκ κατάφερε να πάρει μετά από ώρα κεφάλι στο σκορ με 40-39. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Καραμασιώτη να βάζει 4 πόντους και τον Βελτσίστα να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 40-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Most Wanted κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Καραμασιώτη, Ελευθεράκη και Βελτσίστα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-70. Ξέμεινε από δυνάμεις η πεντάδα της Αμόκ στα τελευταία λεπτά,  με τους Τσατσάνη και Κελεπούρη να ξεχωρίζουν επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 16/44 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 17/41 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Τσατσάνης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 2/7 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 22 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 6/14 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Fisherman):Αβαρκιώτης 4 (1), Γραμματικός 5, Fisherman 5 (1), Κελεπούρης 20, Τσατσάνης 15 (3)

Most Wanted (Καραμασιώτης): Βελτσίστας 22 (4), Ελευθεράκης 9, Κάλας 2, Καραμασιώτης 22 (6), Κουσάκης 1, Μιτζέλος 2, Μπλιθικιώτης 5 (1), Ντάνασης 2, Παπαδόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα της Αμόκ για τρία δεκάλεπτα!