18/09/2020
Slam Ducks 7 7 6 11 - 31 -
Koutchers 9 15 13 7 - 44 -

Ποδαρικό με το δεξί οι Koutchers!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Koutchers στον 25ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς αν και δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ, κέρδισαν τους Slam Ducks με 31-44 στο κλειστό του Κολωνού.

Με 5 πόντους του Μπιζιώτη και καλάθι του Σκυφτούλη, οι Koutchers προηγούνταν με 0-7 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Μαυροζούμη και βοήθειες των Προφήτη – Καραλουκά, μείωσαν στο καλάθι, 7-9!

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε πάτησαν γκάζι και με 7 πόντους του Κορδαλή, 4 του Μπιζιώτη και 4 του Κασβή, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 14-24. Τους Slam Ducks κράτησε όρθιους σε εκείνο το διάστημα ο Μαργάνης με τους 5 πόντους που έβαλε, ενώ 2 είχε ο Σαραγάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Koutchers είχαν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με 5 πόντους του Παπαγεωργίου, 4 του Μακρόπουλου και άλλους τόσους τους Σκυφτούλη, ξέφυγαν στους 17, 20-37. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τις Πάπιες στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε μέσα από το ζωγραφιστό ο Γρηγοριάδης. Σκορ τρίτης περιόδου 20-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και είχαν τεράστιο black out, οι “Κουτσοί” έφτασαν εύκολα στη νίκη με 31-44, έπειτα από τρίποντο του Κορδαλή και δίποντα των Παπαγεωργίου – Παντελάκη. Για τους Slam Ducks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Προφήτης (4π), Μπουτεράκος (3π),  Σαραγάς και Μαυροζούμης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/19 βολές, 8/37 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/15 βολές, 12/45 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαργάνης με 7 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 2/7 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Koutchers ο Παπαγεωργίου με 9 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη με την σειρά του.

Slam Ducks (Σαραγάς): Ισαακίδης, Σαραγάς 4, Χάλδας, Μπουτεράκος 3, Γρηγοριάδης 2, Προφήτης 7 (1), Μαυροζούμης 6 (1), Μαργάνης 7, Καραλουκάς 2

Koutchers (Τηγανήτας): Κασβής 4, Μακρόπουλος 2, Κορδαλής 10 (2), Παντελάκης 2, Γιαννάκης, Παπαγεωργίου 9 (1), Νικολάου, Κουρλαμπάς 2, Ραμόπουλος, Μπιζιώτης 9 (1), Σκυφτούλης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο το γεγονός πως οι Koutchers όταν έπρεπε ανέβαζαν στροφές, όσο και η μαχητικότητα των Slam Ducks!