16/01/2024
Colombians BC 11 8 11 13 - 43 -
Pink Paper 15 14 18 13 - 60 -

Ποιό ντέρμπι;;;

Το βραδάκι της Τρίτης 16 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο της Evolution , οι Pink Paper επιβάλλοντας απόλυτα τον ρυθμό τους , επικράτησαν πολύ εύκολα με 43-60 απέναντι στους Colombians που έχασαν κι άλλο έδαφος στην προσπάθειά τους να μπουν στην διεκδίκηση των πλέι οφ.

Οι Colombians έβγαλαν πολλή ενέργεια στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, βρήκαν λύσεις με τρίποντο του Γεωργακόπουλου και Τακίδη - Πασχαλάκη να σκοράρουν και προηγήθηκαν με 7 – 0. Στη συνέχεια οι Pink Paper πήραν τον έλεγχο του αγώνα, Αζάρ και Καραΐσκος έβαλαν από 5 πόντους και το γκολ φάουλ του Καμπόσου, διαμόρφωσε το 11 – 15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Colombians από την περιφέρεια και με τον Μποτσάκο με 6 πόντους να δίνει τον ρυθμό, ξέφυγαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου 19 – 29. Το σύνολο του Κιούκη, αντιμετώπιζε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με Καλαντζάκη και Πασχαλάκη να διασώζονται με 3 πόντους έκαστος.

Οι Pink Paper μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο να τελειώσουν μία ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη και με το δίδυμο Ορφανίδη με 6 και Μποτσάκου με 4 πόντους αντίστοιχα να κάνουν σμπαράλια την αντίπαλη άμυνα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 17. Οι Colombians που δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα και είχαν δυσκολίες να πετύχουν εύκολους πόντους, στηρίχθηκαν κυρίως στον Πασχαλάκη που σκόραρε 7.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Colombians με τον Πασχαλάκη και πάλι να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τους Ροζ να μην αντιμετωπίζουν καμιά δυσκολία και με ηγέτη τον Καραΐσκο που σκόραρε 5, διαμόρφωσαν εύκολα το τελικό 43 – 60.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιλί Αζάρ με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Colombians είχαν 13 / 29 δίποντα, 3 / 30 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Pink Paper είχαν 19 / 34 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Colombians (Κιούκης): Γεωργακόπουλος 5, Καλαβρουζιώτης, Καλαϊτζάκης 3, Κιούκης 1, Κυριακόπουλος 5, Μπουλούγαρης 6, Πασχαλάκης 19(7ρ.), Τακίδης 4.

Pink Paper(Αζάρ): Αζάρ 18, Ζηζόπουλος 2, Καμπόσος 11(8ρ.), Καραΐσκος 13, Κοντομίχος 4(10ρ.), Μανωλάκος, Μποτσάκος 12, Ορφανίδης 6, Πρασόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η δύναμη των νικητών στο transition παιχνίδι.