19/07/2021
Thunderball 16 17 8 14 - 55 -
Στιφάδο Bulls 18 20 18 19 - 76 -

Ποιος είδε τους Στιφάδο και δεν τους φοβήθηκε;

Στα ημιτελικά της Summer Master League βρίσκονται οι Στιφάδο Bulls, καθώς κέρδισαν εύκολα την Thunderball με 55-76 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Gladiators – War Gamers!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Στιφάδο Bulls να προηγούνται με 16-18, έπειτα από 6 πόντους του Πρόκου, 5 του Παπαδόπουλου και τριποντάκι του Ντούφα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά  οι Κουτουζής και Μάνεσης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Έχοντας τον έλεγχο του αγώνα στην δεύτερη περίοδο, οι Ταύροι βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 22-31, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-38, μετά από 6 πόντους του Ρωμοσιού, 4 του Παπαδόπουλου, 3 του Jay Jay και έμμεσο τρίποντο του Βαρσαμούλη. Το δίδυμο Λάβαρη – Κουτουζή έδωσε τις λύσεις στην επίθεση της Thunderball στο δεύτερο δεκάλεπτο με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Σοφούλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζή έκανε πάρτι στο παρκέ και με 9 πόντους του Ρωμοσιού, αλλά και 6 του Μυστιλόγλου, ξέφυγε στους 20, 33-53. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 16, 41-57, με τους Βελιζιώτη και Κόκκινο να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 41-57!

Με την διαφορά στους 16, 41-57, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Στιφάδο Bulls με άψογη διαχείριση του αγώνα έφτασαν δίκαια στην πρόκριση με, με τους Πρόκο (5π) και Βρεττό (4π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Για την Thunderball στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κόκκινος(5π), Κουτουζής (4π) και Λυγγερίδης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 14/41 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/17 βολές, 25/49 δίποντα και 4/25 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Thunderball ο Κουτουζής με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/13 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Hall of Brands mvp των Στιφάδο Bulls ο Μυστιλόγλου με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ; έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Thunderball (Κουτουζής): Μάνεσης 4, Δέδες, Σοφούλης 5 (1), Δράγασης, Κόκκινος 10 (1), Κουτουζής 19 (3), Λάβαρης 8 (2), Βελιζιώτης 4, Λυγγερίδης 5

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ρωμοσιός 17 (1), Πρόκος 13 (2), Βαρσαμούλης 9, Jay Jay Jay 5, Μυστιλόγλου 12,  Παπαδόπουλος 11, Βρεττός 6, Ντούφας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Στιφάδο Bulls!