14/03/2023
Hellenic Energy 19 13 16 16 - 64 -
Greek Freaks 21 11 11 12 - 55 -

Ποιός σταματάει τον Καλαρίδη;

Με τον ψηλό της ΕΛΠΕ να δίνει από νωρίς τις μάχες του και να τις κερδίζει, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 64-55 των Greek Freaks στο ΣΕΦ, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Θοδωρή του Χαλούδη, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα του παιχνιδιού.

Έψαχνε αντίπαλο ο Καλαρίδης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς σκόραρε, μάζευε τα ριμπάουντ και κρατούσε μπροστά την ΕΛΠΕ. Ένα τρίποντο του Σουβλέρη και ενα του Χαλούδη ξύπνησαν τους Freaks, οι οποίοι είδαν και τον Ξυγκάκη να ανεβαίνει για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το 19-21 μπροστά.

Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, η ΕΛΠΕ έδωσε τη μπαλα στα χέρια του Κατζέλη και ακολουθούσε στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Σκαρπέλης και Καλαρίδης τον ακολούθησαν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και το 32-32 που έληξε το ημίχρονο, έδειχνε πως το παιχνίδι λογικά θα πάει ντέρμπι μέχρι τέλους!

Ο τραυματισμός του Χαλούδη ανάγκασε τον Ξυγκάκη να πάρει παραπάνω ευθύνες και επιθετικές πρωτοβουλίες, με τους "Πειραιώτες" να κρατούν με... νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις, ο Σκαρπέλης συνέχισε να αποτελεί κρυφό χαρτί γι' αυτούς, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 48-43.

Το πλήγμα της απουσίας του σκόρερ τους ήταν μεγάλο, Σκάγκος και Ξυγκάκης προσπάθησαν να τον καλύψουν αλλά δεν τα κατάφεραν, με την ΕΛΠΕ να παίζει εξαιρετικό μπάσκετ πραγματικά μέχρι το τέλος και πατώντας... γκάζι στο κρίσιμο σημείο κέρδισε με 64-55.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στυλιανός Καλαρίδης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, ενα κλέψιμο και ενα λάθος. Από Freaks ξεχώρισε ο Φώτης Ξυγκάκης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/42 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 15/25 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 4/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ενα κόψιμο και 10 λάθη.

ΕΛΠΕ (Κατζέλης): Γιαννίμπας 5, Κατζέλης 12, Τζουβάλας, Διακουμής 8, Στάθης 4, Σκαρπέλης 15 (10 ριμπ.), Καπρέτσος 2, Καλαρίδης 18 (13 ριμπ.).

Greek Freaks (Προκάκης): Σκάγκος 4, Προκάκης, Σουβλέρης 12, Τσαμπαρλής 2, Διαθεσόπουλος 2, Ιωαννίδης 1, Χαλούδης 13, Ξυγκάκης 17, Καρανδρέας 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!