04/11/2023
Puronto Raptors 23 17 21 12 - 73 -
Kourkoutes All-Star 3 6 17 14 - 40 -

Ποιος σταματάει τους Puronto Raptors;

Ζητείται αντίπαλος! Άλλη μια καταπληκτική εμφάνιση και άλλη μία νίκη για τους Puronto Raptors, οι οποίοι επιβλήθηκαν των Κουρκουτών στο ΣΕΦ με τελικό σκορ 73-40.

Η μπάλα γύρισε, οι επιλογές ήταν οι καλύτερες δυνατές για τους Puronto Raptors και το 23-3 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης φάνταζε απολύτως λογικό, καθώς ναι μεν ο Πηξομάτης και ο Σταθάτος έβαλαν ενέργεια στο παρκέ, η επιθετική συγκομιδή των φιλοξενούμενων ήταν κάκιστη. Μπότσας και Ουζουνίδης συνεργάστηκαν άψογα για Raptors.. Ο Γαλαριώτης δε σταμάτησε να σουτάρει, βελτίωσε την επιθετική εικόνα των "ερυθρόλευκων", οι οποίοι όμως αμυντικά είχαν... θέμα, με τον Παπαδόπουλο να μη σταματιέται και να υπογραφεί το 40-9 πρώτου ημιχρόνου.

Αυτό που περιμέναμε ήταν αντίδραση των φιλοξενούμενων! Την είδαμε, με τον Σταθάτο να είναι... συγκινητικός και να δίνει τα πάντα για τη μείωση του σκορ, με τον Μπότσα όμως να απαντά κυρίως... δημιουργικά και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 61-26. Οι παλμοί... έπεσαν, η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη για να δούμε κάτι... απίστευτο και οι Puronto Raptors έφτασαν δίκαια στην επικράτηση με τελικό σκορ 73-40, με το σερί τους να μεγαλώνει και την ήττα να είναι άγνωστη λέξη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους Kourkoutes ξεχώρισε ο Νίκος Σταθάτος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/45 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 11/21 βολές, 54 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 3/10 βολές, 30 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 4 λάθη.

Puronto Raptors (Βουτσίνος): Κουλούρης 11, Μπελάλης 10, Σιαπκάς 2, Παπαδόπουλος 23, Μπότσας 9, Μένεγος 2, Ουζουνίδης 4, Ιορδάνου 6, Κατής 6.

Kourkoutes (Σταθάτος): Νίνος 7, Τριανταφύλλου 2, Μανουσάκης, Γαλαριώτης 2, Παγουλάτος 5, Σταθάτος 17, Πηξομάτης 5, Ζαφειρόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!