04/04/2023
Nutriclab BC 12 25 23 22 - 82 -
Hoston Celtics 19 18 11 7 - 55 -

Πήραν την νίκη οι Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hoston Celtics και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Καρκαλέτση και του Γκουτζαμάνη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Nutriclab  δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τον Κουτσφετσούλη και τον Καραγιαννιώτη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 12-19.

Οι Nutriclab ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και επέστρεψαν στον αγώνα με τον Ιακωβίδη και τον Καραγκιαούρη να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους. Οι Hoston Celtics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Παπασιώπη και τον Καλλασίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την αδυναμία τους να προστατέψουν την ρακέτα στην άμυνα και έτσι είδαν την διαφορά τους να χάνεται και η λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 37-37.

Στην τρίτη περίοδο οι Nutriclab συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Χουρδάκη, τον Ξυραφόπουλο και τον Ιακωβίδη να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια και να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Hoston Celtics δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να γίινουν απειλητικοί παρά τις προσπάθειες του Καρκαλέτση και του Παπασιώπη και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 60-48.

Οι Nutriclab επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην τέταρτη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά και να κλειδώσουν την νίκη. Οι Hoston Celtics έχασαν την συγκέντρωση τους σε επίθεση και άμυνα και δεν μπόρεσαν να κόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν ήττα με το τελικό 82-55.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχηκε ο Χαράλαμπος Ιακωβίδης με 36 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Παπασιώπης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 14, Χουρδάκης 4, Ιακωβίδης 36(4), Αρώνης 3, Ξυραφοπουλος 6, Καραγκιαούρης 8, Καραγιαννιώτης 9, Χουρσαλάς 2.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 4, Καρκαλέτσης 20, Γεωργίου, Ντουνούσης 2, Γκουτζαμάνης 6, Παπασιώπης 23(2).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες.