15/01/2024
Batboys 17 28 13 21 - 79 -
Thessaloniki Avispas 32 15 19 19 - 85 -

Πολύ σημαντική νίκη για τους Thessaloniki Avispas!

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε εντυπωσιακά και από τις δύο ομάδες. Οι Thessaloniki Avispas μπήκαν με σπασμένα τα φρένα και έχοντας ζεστούς από την αρχή τους Διαμαντή και Μαυρίδη Βασίλειο κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδος με επιμέρους σκορ 17-32.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο. Σε αυτή τη περίοδο οι Batboys ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να τρέξουν ένα σερί μέσω των Τατιτζικίδη Χρήστου και Νικολούδη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 45-47.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas κατάφεραν να χτίσουν μια αξιοσημείωτη διαφορά. Οι Διαμαντής και Μουταφίδης επικεφαλής της ομάδας τους, απέδειξαν την επιθετική τους δύναμη και η ομάδα τους προηγήθηκε με 58-66. Ο αγώνας είχε φτάσει σε ένα κρίσιμο σημείο, με τους Batboys να πρέπει να αντιδράσουν για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι προσπάθειες των Τατιτζικίδη Χρήστου και Νικολούδη δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν το σκορ. Οι παίχτες των Thessaloniki Avispas έδειξαν σωστά αντανακλαστικά έβγαλαν σκληράδα και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν την νίκη με 79-85.

MVP του αγώνα είναι ο Ιωάννης Διαμαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 22 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Batboys άξιος αναφοράς είναι ο Χρήστος Τατιτζικίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Batboys: Γάτας, Δημητρακούδης 14(1), Καλβουρτζής 9(1), Μπόγιας 3(1), Νικολούδης 26(4), Σπίθας 6, ΤατιτζικίδηςΙ., ΤατιτζικίδηςΧρ. 21

Thessaloniki Avispas: Διαμαντής 22(2), Ιακωβίδης, Καλλιμάνης 2, Κώστας 6(1), ΜαυρίδηςΓ., ΜαυρίδηςΒ. 20(2), Μουταφίδης 24(7), Ορλιακλής 3, Τζιτζάλης 8