29/03/2024
No Limit 7 10 8 12 - 37 -
Think Digital 10 17 10 15 - 52 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι TDG

Πραγματοποιώντας μια εκπληκτική αμυντικά εμφάνιση, οι Think Digital έδεσαν... κόμπο τους No Limit και πήραν μια τεράστια νίκη (39-52), που τους κρατάει ζωντανούς στη μάχη των Play Offs. Παρά το γεγονός πως ήταν ελλιπείς σε ένα ακόμα ματς, οι ''κυανόλευκοι'' είχαν σθένος και καρδιά μεγάλης ομάδας, απέναντι στους ''κιτρινόμαυρους'' που γνώρισαν την ήττα μετά από αρκετό καιρό και υποχώρησαν στο 7-2.

Το παιχνίδι κύλησε από το ξεκίνημα στο τέμπο που βόλευε τους Think Digital, οι οποίοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα τον ρυθμό και με ηγέτη τον Γεωργακόπουλο στην επίθεση, έχτισαν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα. Από την άλλη, οι No Limit είδαν από την αρχή τα μεγάλα τους ατού να κινούνται σε ρηχά νερά και αυτό δεν άλλαξε σχεδόν ποτέ, αφού οι μέχρι πρότινος πρωτοπόροι ήταν τρομερά άστοχοι.

Στο Α' ημίχρονο, τα χαμηλά ποσοστά των Think Digital κράτησαν την διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα (15-20), ωστόσο όλα κρίθηκαν στην Γ' περίοδο, εκεί όπου οι μπαρουτοκαπνισμένοι TDG ξέφυγαν με +12 (25-37), μια διαφορά που έμοιαζε μεγάλη για τα δεδομένα του παιχνιδιού. Αντίδραση ουδέποτε υπήρξε και κάπως έτσι το τελικό 39-52 ήταν αυτό που σφράγισε την τελική διαφορά.