21/11/2019
Somalia Pirates 17 21 15 13 - 66 -
War Gamers 25 19 17 13 - 74 -

Πολλοί και καλοί οι War Gamers!

Ο πρόεδρος Σπύρος Σκλαβενίτης ήταν πολύ χαρούμενος με το ότι οι Gamers μαζεύτηκαν σχεδόν όλοι στην Ανθούσα και οι παίκτες του τον δικαίωσαν, κάνοντας το 6-4 στην Elite, αφού κέρδισαν δίκαια τους Σομαλούς, οι οποίοι ήταν άστοχοι και στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλαν και μια κούραση.

Στο ξεκίνημα του ματς είδαμε το ντέρμπι που περιμέναμε, με τους Παπαηλιού, Τρανούλη, Νικολουζάκη και Ντούλη να σκοράρουν και να βάζουν μπροστά τους Πειρατές (11-6 στο 4’, 14-11 στο 6’), όμως οι «Wars» βρήκαν απαντήσεις και οι Καραγιάννης, Προσελέντης, Λαζαράκος έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-25.

Καρατζής, Σοφούλης και Καραγιάννης ανέβασαν τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους στους 15 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου (21-36 στο 15’), αλλά εκεί ήρθε η αντίδραση των Σομαλών και οι Τρανούλης, Παπαηλιού, Νικολουζάκης, Μπερτσάτος μείωσαν μέχρι τους 6 στο τέλος του ημιχρόνου (38-44).

Όσο είχαν δυνάμεις οι «κοκκινόμαυροι» στο τρίτο δεκάλεπτο, ακολουθούσαν τους «Γκέιμερς» και οι Ντούλης, Τρανούλης έφεραν την απόσταση στους τρεις πόντους στο 27ο λεπτό (51-54), αλλά οι «άσπροι» διαχειρίστηκαν καλά το ρόστερ τους και οι Λαζαράκος, Προσελέντης, Καραγιάννης τους έδωσαν μια… ασφάλεια 8 πόντων με τη λήξη του 30ου λεπτού (53-61).

Η ταχύτητα των Προσελέντη, Καραγιάννη, Τσομίδη δεν μπόρεσε τελικά να αντιμετωπιστεί από τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τις βοήθειες από Καρατζή, Παρίσο οι Gamers κράτησαν το προβάδισμά τους, με το τελικό 66-74 να τους δίνει την έκτη νίκη τους στον όμιλο της Elite League και να αφήνει τον κόουτς Βελιβασάκη σε σκέψεις για το πώς θα εξασφαλίσουν οι Σομαλοί την παραμονή τους.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στέφανος Καραγιάννης με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Πειρατές ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλιού με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «κοκκινόμαυροι» είχαν 22/51 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/14 βολές, 43 ριμπάουντ (16-27), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «άσπρους» να τελειώνουν το ματς με 15/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 14/16 βολές, 45 ριμπάουντ (14-31), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Τρανούλης 26 (3), Παπαηλιού 21, Ντούλης 10, Νικολουζάκης 8 (10 reb), Σύμπουρας 1, Στραβοπιεράκος, Μπερτσάτος

War Gamers (Σκλαβενίτης): Καραγιάννης 20, Προσελέντης 11 (3), Παρίσος 11, Σοφούλης 10 (2), Καρατζής 10, Λαζαράκος 9 (3), Θεοφανόπουλος 3, Τσομίδης, Σούλης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συγκέντρωση και η ταχύτητα των Gamers που έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος και τους έδωσε δίκαια το «διπλό» που χαροποίησε τον πρόεδρο!