28/01/2024
Gran Camaria 11 14 11 24 - 60 -
Draft Fathers 11 10 9 14 - 44 -

Πολύ σημαντική νίκη για τα Gran Camaria!

Το παιχνίδι άρχισε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν το 2-6 με 2 τρίποντα.Στη συνέχεια ανέλαβε δράση όμως ο Γιώργος Ζαλακώστας για τα Camaria ο οποίος κέρδισε 2 φορές καλάθι και φάουλ με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 11-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Gran Camaria ήταν πιο επιθετικοί και με ένα σερί 5-0 πήραν προβάδισμα 7 πόντων για το 19-12 υπέρ τους.Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σ αυτό το διάστημα του αγώνα και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 25-21.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα Gran Camaria μπήκαν αποφασισμένοι για να κερδίσουν τον αγώνα και με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Δερμιτζάκη που έδωσε πολλές λύσεις, προηγήθηκαν με 33-24 6:00 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι Draft Fathers όμως ισορρόπησαν το παιχνίδι και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντας πίσω στο σκορ με 36-30.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να βάλουν φωτιά στο ματς καθώς με σερί 7-0 προσπέρασαν με 36-37.Εκεί όμως «ξύπνησαν» τα Camaria και με επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη και Νεκτάριου Ζαλακώστα έδωσαν αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους(47-39). Το σκηνικό δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά με τους γηπεδούχους να παίρνουν εν τελεί τη νίκη με το τελικό 60-44.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το παιχνίδι με 17/46 δίποντα,5/21 τρίποντα,11/21 βολές,42 ριμπάουντ,13 ασίστ,9 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 11/29 δίποντα,4/21 τρίποντα,10/19 βολές,38 ριμπάουντ,8 ασίστ,5 κλεψίματα και 12 λάθη.

Betsson MVP για τους νικητές αναδείχθηκε ο Παύλος Δερμιτζάκης με 8 πόντους,11 ριμπάουντ,3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Πολυτιμότερος των Draft Fathers ήταν ο Βλαχοθανάσης με 8 πόντους,14 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Gran Camaria: Βακαλόπουλος 1,Δερμιτζάκης 8,Ζαλακώστας Ν.8,Ζαλακώστας Β.12,Ζαλακώστας Γ. 12 Κανετάκης 1,Κουντούρης 4,Πέργουλης 11Σακελλαριου,Τσακανίκας 2

Draft Fathers: Prenga 6,Βλαχοθανάσης 8,Γιαννακός 9,Κουρεμένος 4,Λαρετζάκης 5,Σκληράκης 7,Σωτηρόπουλος 4

Τι μας άρεσε:Οι πολύ ωραίες συνεργασίες στον αιφνιδιασμό από τα Gran Camaria.