13/01/2020
Basket Maniacs 15 11 13 14 6 59 -
Antilalos BC 9 9 16 19 18 71 -

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Antilalos BC!

Σε ένα ματς που εκτός από το ξεκίνημα του, σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του ήταν πίσω στο σκορ, ο Αντίλαλος κατάφερε τελικά να πάρει την νίκη στην παράταση με 59-71. Οι Basket Maniacs βρέθηκαν μέχρι και στο +11 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ο Αντίλαλος κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει και τελικά να πάρει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.
Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Αντίλαλος ήταν καλύτερος και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ. 3-9 στα πρώτα 5'30. Οι Basket Maniacs χρειάστηκαν ένα time out για να συγκεντρωθούν και με ένα 12-0 σερί πέρασαν μπροστά στο τέλος της περιόδου με 15-9. Ο Negrin ήταν εκείνος που έσπρωξε” τους κυανέρυθρους με εφτά πόντους, ενώ Σουλτάτος και Λάγιος Δ. είχαν από τρεις για τους φιλοξενούμενους.
Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου οι “Μανιακοί” εκτόξευσαν την διαφορά στους 10 πόντους, 31-21. Ο Αντίλαλος προσπάθησε να αντιδράσει, έριξε την διαφορά στους πέντε, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-18 για τους Basket Maniacs. Ο Αντίλαλος δεν κατάφερε ούτε σε αυτό το σημείο να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Negrin, που σκόραρε άλλους οχτώ πόντους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Γκολέ με τέσσερις.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Basket Maniacs πήραν αέρα 11 πόντων, με 6΄57″ να απομένουν, με σκορ 33-22. Από εκείνο το σημείο οι παίχτες του Αντίλαλου έβγαλαν μπασκετικό εγωισμό και με ένα σερί 12-4 (3τρ.) έριξαν την διαφορά στους τρεις, για να έρθει ο Κωστόπουλος με καλάθι σε νεκρό χρόνο να την ανεβάσει πάλι στους πέντε, 39-34. Ο Καλαμιώτης πέτυχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη ο Λάγιος Δ. σκόραρε οκτώ.
Στην τέταρτη περίοδο παρακολουθήσαμε εν σκληρό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Οι Basket Maniacs κατάφερναν και ξέφευγαν και ο Αντίλαλος μείωνε. Αυτό το σκηνικό επικρατούσε κατά την διάρκεια του δεκαλέπτου και με δύο λεπτά για την λήξη ο Δημητριάδης έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους “Μανιακούς”. Όμως με τέσσερις πόντους σε ένα λεπτό ο Αντίλαλος ισοφάρισε 53-53 και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Negrin πρόσθεσε επτά πόντους και ο Δημητριάδης τέσσερις για τους γηπεδούχους, ενώ ο Γκολές έκανε μεγάλο παιχνίδι σημειώνοντας εννέα πόντους και παίρνοντας σημαντικά ριμπάουντ για τον Αντίλαλο.
Στην παράταση το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι παίχτες του Αντίλαλου ήταν καταιγιστικοί. Το επιμέρους σκορ ήταν 6-18 για το τελικό 59-71. Με αυτί τη νίκη ο Αντίλαλος σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου. Μεγάλο παιχνίδι στη παράταση από τον Λάγιο Ν. με έξι πόντους.
Πολυτιμότερος των νικητών ο Γκολές με 18 πόντους (5/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές), 29 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Negrin με 24 πόντους (5/9 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 2/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.
 Οι γηπεδούχοι είχαν 14/39 δίποντα, 8/41 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φόρες, έκαναν 9 λάθη και 2 μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/35 δίποντα, 9/36 τρίποντα και 16/23 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.
Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Κωστόπουλος 10 (2τρ.  7ριμπ), Καλαμιώτης 6 (1 τρ. 10ριμπ), Δημητριάδης 8, Σασσάς 4, Στενάκης 5 (1 τρ. 6 ριμπ.), Negrin 24 (4 τρ. 5 ριμπ.), Γαλληρόπουλος, Πατέλης 2 (6ριμπ.)
Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Λάγιος Δ. 16 (3τρ. 6ριμπ.), Λάγιος Ν. 12 (1), Σουλτάτος 11 (3), Μπαμπλέκος 2, Γκολές 18 (1τρ. 29ριμπ.), Λακιός 4 (6ριμπ), Δήμου 8 (1), Σκαμπαρδώνης.
Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Γκολέ κάτω από τα καλάθια.